آمادگی نیروهای عراقی برای آزادسازی تکریت/ توافق العامری و بارزانی برای حمله به داعش

سیاسی

نیروهای عراقی و داوطلبان مردمی در حالی برای عملیات نظامی جهت بازپس‌گیری شهر تکریت آماده می‌شوند که گفته می‌شود در صورت موفقیت این عملیات، 90 درصد استان صلاح‌الدین از اعضای داعش پاکسازی می‌شود و به این ترتیب حضور داعش تنها به استان‌های نینوا و الانبار منحصر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، آغاز عملیات نظامی عراقی‌ها برای بازپس‌گیری شهر تکریت و تامین امنیت راه مواصلاتی آن با شهرهای سامراء و بغداد در جنوب، نزدیک است و گفته می‌شود که بزرگترین عملیاتی است که داوطلبان مردمی تاکنون در آن شرکت کرده‌اند.

این عملیات در مساحتی بالغ بر 9000 کیلومتر مربع و از رود «الهضیم» در شرق تا مسیر "اللاین" در غرب و از سامراء در جنوب تا شمال بیجی را شامل می‌شود. در مرحله تکمیلی، این عملیات از کوه‌های حمرین در جنوب تا حویجه در شمال و از منطقه «تازی» در شرق تا شهر بیجی ادامه خواهد داشت.

در این عملیات سازمان بدر، گردان‌های حزب‌الله عراق، گردان‌های اهل الحق، جند الامام، سید الشهداء، گردان‌های امام علی (ع) و النجباء در کنار ارتش و پلیس فدرال عراق آن مشارکت می‌کنند.

در حال حاضر داعش در شهرهای الدور، العلم، تکریت، حویجه و بیجی در استان صلاح‌الدین حضور دارد و در صورت موفقیت این عملیات 90 درصد استان از وجود داعش پاکسازی خواهد شد. این عملیات در مناطقی صورت می‌گیرد که اهمیت زیادی دارد چراکه تکریت حلقه وصل استان نینوا در شمال، الانبار در غرب و کرکوک در شرق است.

این عملیات همچنین موجب تامین امنیت در مسیرهای بغداد تا سامرا و تکریت و همچنین بیجی می‌شود و اگر به سرانجام برسد در واقع کنترل شبکه مسیرهای استراتژیک در استان صلاح‌الدین به دست دولت عراق می‌افتد.

اخیرا اعضای داعش با انجام عملیاتی تلاش کردند تا کنترل مسیر امدادرسانی به نیروهای نظامی از سامراء تا تکریت را در دست بگیرند اما نیروهای عراقی این تلاش را ناکام گذاشتند. نیروهای عراقی اعلام کرده‌اند همچنان به پیشروی خود ادامه می‌دهند تا وارد استان کرکوک شوند.

نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای دولتی عراق در حال حاضر در شهرهای العلم و الدور و در نزدیکی شهر تکریت حضور دارند اما زمان دقیقی برای آغاز عملیات آزادسازی منطقه مشخص نشده است. به گزارش منابع عراق تعیین زمان آغاز عملیات به تصمیم حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق و رهبران داوطلبان مردمی بستگی دارد. حمله به تکریت قرار است از سه محور سامراء، بیجی و و طوز خرماتو انجام می‌شود.

در حالی که عراقی‌ها انجام مقدمات عملیات را به پایان می‌رسانند، داعش نیز در مقابل خط دفاعی را در اطراف شهر تکریت از طریق کار گذاشتن بمب در مسیرهای منتهی به شهر ایجاد کرده است. بنا بر این گزارش اعضای داعش ورودی‌های تکریت را از جنوب، غرب و شمال با ایجاد دیوارهای مقاوم در برابر انفجار بسته‌اند.

از سوی دیگر کریم النوری، سخنگوی هیات داوطلبان مردمی نیز اعلام کرد که توافقی میان هادی العامری، رئیس سازمان بدر با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق برای مشارکت شبه نظامیان داوطلبان مردمی در عملیات بازپس‌گیری استان نینوا و شهر موصل و نیز مناطقی در استان کرکوک صورت گرفته است.

هادی العامری هفته گذشته به اربیل سفر کرده بود تا اختلافات با اربیل بر سر چگونگی انجام عملیات علیه داعش را حل و فصل کند.

نیروهای عراقی‌ همزمان در حال انجام مقدمات برای حمله به موصل هستند اما هنوز زمان دقیق این حمله نیز مشخص نشده است.

از سوی دیگر منابع محلی و امنیتی عراقی اعلام کردند که نیروهای دولتی عراق حمله مجدد داعش به شهر البغدادی در استان الانبار را ناکام گذاشتند. در این حمله 33 تروریست کشته شدند.

قاسم المحمدی، فرمانده عملیات الانبار اعلام کرد که جنگنده‌های ائتلاف با هماهنگی مسوولان عملیات الانبار سه حمله را به پایگاه‌های داعش در منطقه التأمیم انجام دادند که موجب کشته شدن 16 داعشی شد.

منابع عراقی روز گذشته اعلام کردند که اعضای داعش مجددا کنترل برخی از مناطق شهر البغدادی را در دست گرفته و ده‌ها خانواده را در مجتمع مسکونی شهر محاصره کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N749097