ریابکوف: روسیه خواهان تقویت همکاری نظامی با ایران در صورت لغو تحریم‌هاست

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: لغو تحریم‌ها علیه ایران فرصت افزایش همکاری‌های نظامی میان تهران و مسکو را ایجاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت که اگر مذاکرات هسته‌ای با ایران با موفقیت انجام شود منجر به لغو تحریم‌های بین‌المللی تسلیحاتی علیه ایران خواهد شد که در این صورت روسیه همکاری‌های فنی - نظامی با ایران را افزایش خواهد داد.

او ادامه داد: پس از لغو تحریم‌های تسلیحاتی این همکاری تقویت می‌شود و در طول زمان افزایش خواهد یافت.

ریابکوف هم‌چنین تاکید کرد: مسکو همکاری‌های خود با ایران در دیگر زمینه‌ها شامل انرژی هسته‌ای را افزایش خواهد داد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد:‌ یک توافق هسته‌ای جامع با ایران نباید به یک سنت تبدیل شود و به طور منفی بر رژیم منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تاثیر بگذارد.

وی افزود: نتیجه حصول یک توافق هسته‌ای با ایران که پیش از این نمونه مشابهی نداشته است این است که می‌تواند بر رژیم منع اشاعه سلاح‌های کشتار دسته جمعی تاثیرگذار باشد. چیزی که باید در سیستم بین‌المللی اتفاق بیفتد.

ریابکوف تصریح کرد: این توافق هسته‌ای نباید به عنوان یک نقطه مرجع در موقعیت‌های مشابه استفاده شود و به علاوه نباید منجر به بازرسی‌ و نظارت‌های گسترده بر فعالیت‌های هسته‌ای شود.

این دیپلمات روس یاد آور شد: اگر مذاکرات بین‌المللی بر سر برنامه‌ی هسته‌ای ایران تا ضرب‌الاجل تعیین شده به نتیجه نرسد جهان به پایان نخواهد رسید. اما به نتیجه نرسیدن این مذاکرات اتفاق درستی نیست.

او هم‌چنین گفت: رایزنی‌های هسته‌ای اکنون به نقطه‌ای رسیده است که هر آن چه برای یافتن یک درک مشترک لازم بوده روی میز مذاکره قرار گرفته است. آخرین دور مذاکرات هسته‌ای که هفته گذشته برگزار شد به مافهماند که شانس دستیابی به یک توافق پیش از ضرب‌الاجل بسیار بیش‌تر از شکست یا تاخیر در آن است.

انتهای پیام

کد N748987