چالش جدید سناتورها برای اوباما در مذاکرات با ایران

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,اوباما,مذاكرات هسته‌اي

سناتورهای جمهوری خواه و دموکرات آمریکایی لایحه‌ای جدید ارائه کردند که کنگره را به بررسی هرگونه توافق هسته‌ای با ایران ملزم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک گروه متشکل از سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا عصر روز جمعه لایحه جدیدی را ارائه کردند که بر اساس آن کنگره موظف است هرگونه توافق هسته‌ای دولت آمریکا با ایران را مورد بازبینی قرار دهد.

بر اساس گزارش شبکه‌ خبری بلومبرگ این آخرین تلاش کنگره برای نظارت بر تلاش‌های دولت آمریکا برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران محسوب می‌شود.

بر اساس این لایحه که قانون بازنگری در توافق هسته‌ای با ایران نامیده می‌شود از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواسته شده است تا هر توافق هسته‌ای با ایران را برای بازنگری در یک دوره زمانی 60 روزه به کنگره ارائه دهد و دولت موظف است در طول این مدت برای اجرای این توافق منتظر موافقت کنگره بماند.

بر اساس این گزارش این لایحه جدید پس از 3 هفته رایزنی‌های سخت میان باب کورکر جمهوری خواه، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و رابرت منندز سناتور دموکرات تکمیل شده است. علاوه بر این 5 سناتور دیگر از هر حزب این لایحه را امضاء کرده‌اند که در آن شرایط یک توافق خوب از نظر تهیه کنندگان آن مشخص شده است.

سناتور کورکر در این باره گفت:‌ این قانون به ما اجازه می‌دهد تا پیش از این که لغو تحریم‌ها آغاز شود در توافق هسته‌ای نقش داشته باشیم و در صورت حصول آن برای اجرای آن دخالت کنیم.

همچنین سناتور منندز تصریح کرد:‌ اگر یک توافق هسته‌ای حاصل شود کنگره این فرصت را خواهد داشت تا آن را مورد بازبینی قرار دهد و مهمتر از آن این که در صورت اجرایی شدنش بتواند بر همکاری ایران نظارت داشته باشد.

وی ادامه داد: این لایحه بازبینی ضروری بر توافق و پروسه نظارت بر آن را تضمین می‌کند.

به گزارش بلومبرگ لایحه جدید ارائه شده توسط کورکر و منندز از دولت آمریکا می‌خواهد تا تمام جزییات هر توافق هسته‌ای با ایران و گزارشات مربوط به راستی آزمایی آن را به کنگره ارائه کند. اگر کنگره درطول این 60 روز علیه توافق هسته‌ای حاصل شده رای بدهد قانون‌گذاران نمی‌توانند از اجرای آن حمایت کنند. به عنوان مثال می‌توانند لغو هر گونه تحریم علیه ایران را که کنگره عامل تصویبش بوده است محدود کنند.

کورکر یاد آور شد: اگر کاخ سفید نتواند تا اواخر ماه مارس دست کم به یک توافق سیاسی با ایران دست پیدا کند کنگره احتمالا به سراغ یک قانون جایگزین یعنی لایحه اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌رود که توسط مارک کرک و منندز نوشته شده است و تحریم‌های جدید علیه تهران در صورت عدم حصول توافق نهایی در سال جاری را در پی دارد.

این لایحه جدید علاوه بر این از دولت آمریکا می‌خواهد تا در صورت هر گونه تلاش ایران برای نقض توافق نهایی مساله را به کنگره گزارش دهد و دولت را ملزم می‌کند تا دو بار در سال درباره‌ پایبندی ایران به متن توافق نهایی گزارش دهد. به علاوه ابزاری قوی به کنگره می‌دهد که از طریق آن می‌تواند در صورت تخلف ایران از توافق تحریم‌ها را دوباره اجرا کند.

بلومبرگ در ادامه گزارش داد: اکنون با توجه به این سناریوی جدید دولت آمریکا برای مقابله با نقش نظارتی کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران راه سختی در پیش دارد.

انتهای پیام

کد N748936