در پی جنجال آفرینی مقامات فرانسه؛

نمایندگان پارلمان فرانسه: رفتن اسد در منطقه آشوب به پا می‌کند

فرانسه

در پی سفر هیاتی از پارلمان فرانسه به سوریه و جنجال‌آفرینی مقامات فرانسوی از فرانسوا اولاند گرفته تا نیکولا سارکوزی، اعضای این هیات اعلام کردند: در صورتی که فرانسه به بیان خواسته خود جهت برکناری بشار اسد ادامه دهد، آشوب جای جای خاورمیانه را فرا خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، ژاک میارد، از نمایندگان مجمع ملی فرانسه که به همراه هیات پارلمانی به سوریه سفر کرد، عنوان داشت، اگر اوضاع به همین نحو در سوریه ادامه داشته باشد آشوب منطقه را فراخواهد گرفت و فرانسه باید منافع اقتصادی خود در سوریه را حفظ کند.

در پی انتقاد سیاستمداران نظام فرانسه از سفر این هیات به سوریه، ژاک میارد اظهارات مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه در این خصوص را "کوتاهی اخلاقی" خواند و گفت: این انتقادها از مردمی است که در سالن‌های پاریس هستند و این کورکورانگی سیاسی است و این امر قابل قبول نیست.

این نماینده فرانسوی با درخواست از منتقدان برای انجام بررسی دقیق گفت: من از سفر این هیات به سوریه راضی هستم. ما اگر خواهان پایان جنگ در سوریه هستیم باید با مردم صحبت کنیم و کم کم خواهان مذاکره با مسئولان سوری شویم. هیچ راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد و راه حل فقط از طریق روند سیاسی صورت می‌گیرد و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز شریک اصلی در این روند است.

در همین حال زوشیتو، از نمایندگان فرانسه گفت: ما برای جمع آوری اطلاعات به سوریه رفتیم. فرصتی برای از سرگیری مذاکرات و روابط دیپلماتیک با سوریه وجود دارد و ما خواهان تسری در توافق با مسئولان سوری جهت مبارزه با تروریسم و رادیکالیسم در منطقه و جهان هستیم.

وی افزود: ما باید گسترش تروریسم در سوریه و عراق و تهدید تروریسم داعش علیه ثبات در لبنان و در کشورهایمان را مورد توجه قرار دهیم.

همزمان رژار ببت، از اکثریت سوسیال و از اعضای هیات فرانسوی گفت که به ریاست جمهوری و وزارت خارجه فرانسه ابلاغ کرده است که این هیات هیچ پیام رسمی از دولت فرانسه را با خود نبرده است.

این نماینده پارلمان فرانسه گفت: دشوار است که بخواهیم با تروریسم در فرانسه مقابله کنیم اما رخدادها در سوریه را نادیده بگیریم.

وی افزود: دیگر مخالف میانه‌رویی در سوریه وجود ندارد همچنین فرانسوا فیون، نخست وزیر اسبق فرانسه نیز عنوان داشت، اگر فرصت رفتن به سوریه به من دست می‌داد حتما این کار را می‌کردم.

در همین حال در نظرسنجی که سایت شبکه یک خبر در فرانسه انجام داد مشخص شد که 88 درصد از شهروندان فرانسوی سفر این هیات به سوریه را تاکید کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N748761