گزارش بی بی سی از ترکیه؛

درگیری در سخنرانی احمدی‌نژاد

سفر احمدی نژاد به ترکیه, احمدی نژاد

بی بی سی: او در حالی که به نظر منقلب می‌رسید، به خبرنگار ما گفت که "حس خوبی دارد که قابل وصف نیست" اما از پاسخ به سوالی درباره آینده سیاسی خود خودداری کرد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) در خبری اختصاصی از وقوع درگیری در حاشیه سخنرانی احمدی نژاد در ترکیه خبر داد.

به نوشته بی بی سی، در حاشیه سخنرانی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در مراسم بزرگداشت نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر فقید ترکیه، درگیری رخ داده است و یک نفر سعی کرده است که سخنرانی آقای احمدی‌نژاد را در اعتراض به وضعیت سوریه به هم بریزد.

خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی به بورسا می‌گوید که درگیری پس از آن رخ داد که یک نفر سعی کرد پرچم ارتش آزاد سوريه را به دست بگيرد. 
خبرنگار این شبکه اضافه کرد که در این درگیری به آقای احمدی‌نژاد که سخنران مراسم بود، آسیبی وارد نشده است.

احمدی‌نژاد برای شرکت در مراسم چهارمین سالگرد درگذشت نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر پیشین ترکیه به بورسا سفر کرده است.

 

 

http://media.jamnews.ir/150227203501_ahmadinejad_turkey_640x360_bbc_nocredit.jpg

 

 

آقای احمدی‌نژاد که هنگام ورود به بورسا، مورد استقبال فاتح اربکان، پسر نخست‌وزیر سابق و تعدادی از وزرای دولت آقای اربکان قرار گرفته بود، وحدت بین ایران و ترکیه را برای آینده جهان مهم دانست و خواستار نزدیک‌تر شدن روابط بین ایران و این کشور شد.سفر به ترکیه نخستین سفر خارجی محمود احمدی‌نژاد پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری او است و به دعوت بنیاد موقوفه اربکان که یک موسسه خصوصی است، انجام می‌شود.

نجم‌الدین اربکان که از سیاستمداران اسلام‌گرای ترکیه بود در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷ نخست‌وزیر آن کشور بود. او در سال ۲۰۱۱ درگذشت.

 

http://media.jamnews.ir/150227160423_ahmadinejad_turkey_640x360_bbc.jpg

 احمدی‌نژاد در کنار فاتح اربکان (چپ)تحلیلگران با اشاره به تحرکات اخیر آقای احمدی‌نژاد و اطرافیانش در عرصه سیاسی ایران، این سفر را در راستای تلاش او برای بازگشت به صحنه انتخابات ارزیابی کرده‌اند.

احمدی‌نژاد که عصر روز پنجشنبه وارد ترکیه شد، در استانبول با عبدالله گل، رئیس‌جمهور سابق ترکیه دیدار کرد.

از برنامه‌های دیگر آقای احمدی‌نژاد در بورسا حضور در نماز جمعه و دیدار از اقامتگاه دوران تبعید آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی بود.

آقای احمدی‌نژاد در مسجد جامع بورسا از سوی ده‌ها نفر از نمازگزاران مورد استقبال قرار گرفت و بعضی از آنها شعارهای ضداسرائیلی سر دادند. وی همچنین بدون تشریفات خاصی از خانه سابق آیت‌الله خمینی در بورسا بازدید کرد.

 

 

http://media.jamnews.ir/150227160032_ahmadinejad_turkey_640x360_bbc.jpg

 

 

او در حالی که به نظر منقلب می‌رسید، به خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی گفت که "حس خوبی دارد که قابل وصف نیست" اما از پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره آینده سیاسی خود خودداری کرد.

وزارت امور خارجه ایران سفر آقای احمدی‌نژاد را به ترکیه سفری خصوصی عنوان کرده است.

چند تن از مقام‌های سابق دولت محمود احمدی‌نژاد از جمله محمدرضا میرتاج‌الدینی، غلامحسین الهام و مرتضی تمدن او را در این سفر همراهی می‌کنند.

کد N748685