روسیه: آمریکا و انگلیس در اختیارات سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین دخالت می‌کنند

سفیر روسیه در سازمان ملل پس از نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره آتش‌بس شرق اوکراین گفت، آمریکا و انگلیس در تلاشند تا اختیارات کنونی سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین را تغییر دهند.

سفیر روسیه در سازمان ملل پس از نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره آتش‌بس شرق اوکراین گفت، آمریکا و انگلیس در تلاشند تا اختیارات کنونی سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین را تغییر دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، "ویتالی چورکین"، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: در جریان نشست غیرعلنی شورای امنیت، واشنگتن و لندن تلاش کردند تا توافق‌های مینسک را بازنویسی کرده و به نوعی به سازمان امنیت و همکاری اروپا دیکته کنند که چه کاری انجام دهد. تمامی ایده‌های پیشنهاد شده در این نشست خارج از اختیارات کنونی سازمان امنیت و همکاری اروپا است.

وی افزود: یکی از ایده‌های پیشنهاد شده به سازمان امنیت و همکاری اروپا نظارت بر کل مرز روسیه- اوکراین است. در حال حاضر توافق‌های مینسک وجود دارند که در آن مسائل مربوط به مرزها توضیح داده شده است. چرا این مساله باید با سازمان امنیت و همکاری اروپا مطرح شود؟ تمامی این اقدامات احتمالا با هدف افزایش فشارهای روانی و منحرف کردن توجه‌ها صورت می‌گیرد.

چورکین ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مطرح شده نوع منابعی است که سازمان امنیت و همکاری اروپا نیاز دارد. این وظیفه سازمان امنیت و همکاری نیست تا درباره تامین این منابع صحبت کند بلکه شورای دائم این سازمان مسئول این مساله است.

این دیپلمات ارشد روسیه گفت: درخواست‌های بسیاری برای صلح و پیروی از توافقنامه‌های مینسک وجود دارد اما این ادعاهای خارج از برنامه به شدت بر این توافق‌ها سایه افکنده است.

در همین حال "هایدی تاگلیا وینی"، نماینده ویژه رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین در نشست شورای امنیت گفت: هر دو طرف درگیر در اوکراین اقداماتی را در راستای خارج کردن توپخانه‌های سنگین از این خط مرزی انجام داده‌اند اما با وجود کاهش درگیری‌ها، همچنان امکان درگیری نظامی وجود دارد.

خروج تسلیحات سنگین یکی از اقدامات اجباری است که در توافق‌نامه مینسک مطرح شده است. براساس این توافق هر دو طرف باید تسلیحات خود را از این خط مرزی خارج کرده و بسته به نوع تسلیحات در 50 تا 140 کیلومتری این خط مرزی یک منطقه حائل به وجود آورند. انتظار می‌رود این روند تا اول مارس سال‌جاری میلادی تکمیل شود.

انتهای پیام

کد N748529