کاخ سفید 24 مارس میزبان رهبران افغانستان

رئیس‌جمهور و رئیس دولت اجرایی افغانستان به دعوت آمریکا 24 مارس به کاخ سفید می‌روند و این در حالی است که اشرف غنی پذیرفته که در نشست مشترک کنگره سخنرانی کند.

رئیس‌جمهور و رئیس دولت اجرایی افغانستان به دعوت آمریکا 24 مارس به کاخ سفید می‌روند و این در حالی است که اشرف غنی پذیرفته که در نشست مشترک کنگره سخنرانی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنرانی اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در کنگره قرار است در شرایطی انجام شود که واشنگتن در حال بررسی احتمال کاهش سرعت خروج نیروهای آمریکایی از این کشور است. کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که اشرف غنی به همراه عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان 24 مارس به آمریکا سفر می‌کنند.

این اولین بار است که رهبران افغانستان از زمان تشکیل دولت وحدت ملی برای تعیین جانشین حامد کرزای که در سال آخر ریاست‌جمهوری‌اش رابطه تیره‌ای با آمریکا داشت، به واشنگتن سفر می‌کنند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت که در جریان ضیافت نهار رهبران افغانستان درباره مسائل امنیتی، توسعه اقتصادی و تلاش‌های سازش میان طالبان و دولت افغانستان گفت‌وگو خواهند کرد.

اشرف غنی همچنین قرار است با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در استراحتگاه ریاست‌جمهوری کمپ دیوید در مریلند دیدار کند. اشرف غنی 25 مارس در کنگره آمریکا سخنرانی می‌کند.

جان بوئنر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که از اشرف غنی برای سخنرانی دعوت کرده است، گفت: افغانستان یکی از مهمترین دوستان و متحد آمریکا است. این سخنرانی فرصت مهمی است که آمریکایی‌ها بشنوند که چطور رئیس‌جمهور تازه منتخب افغانستان می‌خواهد همکاری‌ها را برای ارتقای اهداف مشترک ادامه دهد و تاکید و تعهد دوباره مردم آمریکا برای مردم افغانستان محسوب می‌شود.

گمان نمی‌رود که دعوت بوئنر از اشرف غنی همانند دعوت بوئنر از بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی جنجالی شود.

بوئنر جمهوری‌خواه بدون رایزنی با کاخ سفید و یا رهبران دموکرات کنگره نتانیاهو را دعوت کرده است تا در کنگره سخنرانی کند و برخی از دموکرات‌ها برنامه‌ای ترتیب داده‌اند تا در جلسه سخنرانی نباشند.

انتهای پیام

کد N748453