درخواست بغداد و آیسیسکو برای حمایت جهانی از آثار باستانی عراق

سیاسی

به دنبال انتشار ویدیوی جدید از جنایت‌های داعش در عراق و حمله اعضای این گروه به موزه موصل، مقامات عراق و همچنین سازمان آیسیسکو این اقدام را محکوم و خواهان حمایت بین‌المللی از میراث فرهنگی و آثار باستانی عراق شدند.

به دنبال انتشار ویدیوی جدید از جنایت‌های داعش در عراق و حمله اعضای این گروه به موزه موصل، مقامات عراق و همچنین سازمان آیسیسکو این اقدام را محکوم و خواهان حمایت بین‌المللی از میراث فرهنگی و آثار باستانی عراق شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق در سخنانی در واکنش به اقدام اخیر داعش مبنی بر تخریب آثار باستانی موزه شهر موصل گفت: هدف قرار دادن مجسمه‌ها و آثار باستانی و مظاهر تمدن در عراق در حقیقت هدف قرار دادن مردم و ماهیت عراق است و موجب جریحه‌دار شدن احساسات تمامی جهان می‌شود.

وی گفت: اقدام داعش در تخریب موزه موصل اقدامی وحشیانه و بزدلانه است و بدون مجازات باقی نخواهد ماند.

العبادی همچنین از جامعه جهانی خواست تا برای از بین بردن داعش و خشکاندن منابع مالی آن و مقابله با افکار خرافی این گروه تروریستی اقداماتی جدی اتخاذ کنند.

وی تاکید کرد: ما با اراده خود خاک عراق و شهرهایمان را آزاد خواهیم کرد و اطمنیان داریم که مردم ما می‌توانند داعش را که در پی از بین بردن تمدن، تاریخ و آینده عراق است شکست دهند .

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق نیز اعلام کرد: جنایت جدید داعش علیه میراث و تمدن عراق در موصل نشان دهنده افکار جاهلانه و منحرف داعش است و ما نهایت تلاش‌های خود را برای جلب حمایت‌های بین‌المللی از میراث باستانی عراق به کار می‌گیریم.

الجعفری از جامعه جهانی خواست تا مسئولیت حمایت از میراث فرهنگی و انسانی عراق را برعهده بگیرند.

ایاد علاوی، معاون رئیس جمهوری عراق نیز نابودی مجسمه‌ها و آثار باستانی موزه موصل توسط داعش را محکوم کرد و گفت: عراق وارد جنگ سختی علیه تروریسم شده و همواره از وطن و شرافت خود دفاع می‌کند، دولت ومقامات نیز نهایت تلاش خود را در این زمینه به کار می‌گیرند.

علاوی از سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای جهان خواست تا موضع جدی را نسبت به تندروی و تروریسم اتخاذ کنند.

وی خواهان اقدام سریع سازمان ملل و صدور قطعنامه‌ای برای مقابله تمامی کشورهای جهان با تروریسم شد.

در همین حال سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (آیسیسکو) اقدام داعش در حمله به موزه موصل و تخریب آٍثار باستانی آن را به شدت محکوم و خواهان حمایت بین‌المللی از آثار باستانی و میراث فرهنگی عراق و سوریه شد.

عبدالعزیز بن عثمان التویجری، دبیرکل این سازمان گفت: آثار باستانی، کتاب‌ها و نسخه‌های خطی میراث تمدنی هستند که باید از آن‌ها محافظت شود، برای همین از سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم تا نهایت تلاش خود را در این زمینه به کار گیرند.

انتهای پیام

کد N748350