وعده نخست وزیر انگلیس برای یافتن و مجازات جلاد داعش

جان جهادی, جلاد داعش

نخست‌وزیر انگلیس امروز (جمعه) گفت که کشورش هر کاری که لازم باشد برای رهگیری افرادی که جنایات وحشتناکی علیه شهروندان انگلیسی مرتکب می‌شوند، انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنان دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در حالی مطرح شد که وی درباره افشای هویت "جان جهادی" که فردی با نام "محمد الموازی" است، اظهارنظری نکرد.

نخست‌وزیر دولت ائتلافی انگلیس در جمع خبرنگاران در ولز گفت: من نمی‌خواهم درباره فرد خاصی صحبت کنم. زمانی که مردمی در سراسر جهان وجود دارند که مرتکب جنایات وحشتناک و فجیعی علیه شهروندان انگلیس می‌شوند، ما با همکاری پلیس و نیروهای امنیتی هر آنچه بتوانیم انجام می‌دهیم تا آن افراد را بیابیم و محاکمه کنیم.

منابع خبری اعلام کردند که هویت فردی که در فیلم‌های سر بریدن داعش نقش جلاد را داشت و با نام «جان جهادی» شناخته می‌شد، شناسایی شد. وی فردی به نام "محمد الموازی" است که در کویت متولد شده و در غرب لندن زندگی کرده است. پیش از این روزنامه واشنگتن‌پست نیز هویت "محمد الموازی" را اعلام کرده و نوشت، وی از شهروندان انگلیس و از یک خانواده ثروتمند است که در غرب لندن زندگی کرده و در رشته برنامه‌نویسی کامپیوتر، از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است.

در ویدیوهایی که گروه تروریستی داعش منتشر کرده است، فردی با نقاب و لباس‌ سیاه در حالی که چاقویی به دست دارد، با لهجه انگلیسی اهالی لندن صحبت می‌کند و سپس سر سه آمریکایی، دو انگلیسی و یک ژاپنی را از تن جدا می‌کند. روزنامه واشنگتن‌پست نوشت: احتمالا الموازی حدود سال 2012 به سوریه سفر کرده و در آنجا به گروه تروریستی داعش پیوسته است.

الموازی اولین‌بار در ماه اوت گذشته (نزدیک به شش ماه پیش) در ویدئویی که به نظر می‌رسد از لحظه کشته شدن جیمز فولی، روزنامه‌نگار آمریکایی ثبت شده، دیده می‌شود.

تصور می‌شود که وی بعدها در ویدئوهای بریده شدن سر استیون ساتلاف، روزنامه‌نگار آمریکایی، دیوید هینز، امدادگر انگلیسی، آلن هنینگ، راننده تاکسی انگلیسی و عبدالرحمان (پیتر) کاسیگ، امدادگر آمریکایی، دیده شده است.

آخرین بار او کمتر از یک ماه پیش در ویدئوی مربوط به کشته شدن کنجی گوتو، روزنامه‌نگار ژاپنی ظاهر شد.

گروگان‌هایی که از دست داعش نجات یافته‌اند، گفته‌اند که "جان جهادی" یکی از سه عضو انگلیسی گروهی است که مسئول نگهبانی از اتباع غربی در اختیار داعش در سوریه شده‌اند.

انتهای پیام
کد N747993