موافقت پارلمان آلمان با تمدید بازپرداخت وام یونان

اعضای پارلمان آلمان امروز (جمعه) به اتفاق آراء طرح اصلاحات برای یونان را که اجازه می‌دهد بازپرداخت وام آتن برای چهار ماه تمدید شود، تایید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، این بزرگترین رای‌گیری به اتفاق آراء بر سر هر بسته نجات ملی در حوزه یورو است. طرح مذکور با 542 رای موافق در برابر 32 رای مخالف در پارلمان آلمان تصویب شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از تمدید وام یونان حمایت کرد اما بسیاری از قانونگذاران حزب وی موسوم به دموکرات مسیحی با تمدید بازپرداخت وام مخالف بودند و طی هفته‌های گذشته علنا مخالفت خود را با آن اعلام کرده بودند. اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون آلمان موسوم به سبزها نیز با این طرح مخالفت کردند.

سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه در کمیسیون اروپا درباره این طرح رای‌گیری می‌کنند اما تایید آلمان که اصلی‌ترین وام‌دهنده به یونان است، تصویب نهایی این طرح را تقریبا قطعی می‌کند. آلمان همچنین بزرگترین حامی یونان است که می‌گوید آتن به تعهداتش عمل کرده و نهایتا بدهی 317 میلیارد یورویی خود را پرداخت می‌کند. با این وجود، دولت نوپای یونان وعده داده است که به دوران ریاضت اقتصادی در این کشور پایان دهد.

طرح دقیقه نودی که از سوی وام دهندگان اتحادیه اروپا جمعه هفته گذشته ارائه شد، شامل مبارزه با فساد و فرار از مالیات هم بود و علاوه بر این تمام هزینه‌های غیر ضروری را قطع می‌کرد و طرح‌های اولویت را دنبال می‌کرد.

وولفگانگ شوبل، وزیر دارایی آلمان در سخنرانی خود پیش از آغاز رای‌گیری در پارلمان وعده داد که به یونان اجازه نخواهد داد که از شرکای حوزه یورو اخاذی کند. وی گفت که قانونگذاران باید تصمیم سختی اتخاذ کنند چرا که وی معتقد است که یونان توانایی خروج از بحران را ندارد.

انتهای پیام

کد N747964