دیدار هادی با فرستاده سازمان ملل در عدن و توافق با از سرگیری مذاکرات

سیاسی

رئیس‌جمهوری یمن در عدن با فرستاده سازمان ملل و چند تن از رهبران احزاب سیاسی دیدار و درباره "اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی برای پایان بحران" گفت‌وگو کردند. در این دیدار با از سرگیری مذاکرات میان گروه‌های یمنی توافق شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری الجزیره، عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن روز پنجشنبه با جمال بن عمر، فرستاده سازمان ملل به این کشور و هفت تن از رهبران احزاب سیاسی این کشور دیدار و درباره موضوعات مختلفی از جمله از سرگیری مذاکرات میان طرف‌های مختلف با نظارت سازمان ملل گفت‌وگو کرد.

هادی در دیدار با جمال بن عمر از تلاش‌های وی برای اجرای یافتن یک راه‌حل سیاسی در یمن براساس طرح شورای همکاری خلیج فارس و قطعنامه‌های مرتبط با این موضوع در شورای امنیت، تقدیر کرد.

بن عمر نیز در مقابل از تلاش‌های هادی در حل بحران این کشور و پایان دادن به درگیری‌ها تقدیر و تاکید کرد که اصل گفت‌وگو میان جناح‌های مختلف سیاسی یمن تغییری نکرده است و این اصول بر طرح شورای همکاری خلیج فارس، نتایج گفت‌وگوی ملی، توافقنامه صلح و مشارکت و قطعنامه‌های شورای امنیت متکی است.

فرستاده سازمان ملل به یمن در این دیدار ابراز امیدواری کرد بازگشت هادی به قدرت به حل بحران یمن کمک کند.

بن عمر همچنین اعلام کرد که به زودی محل برگزاری جلسات گفت‌وگو میان طرف‌های مختلف یمن را اعلام خواهد کرد.

سه حزب الاصلاح، سوسیالیست و الناصری یمن در اعتراض به حوثی‌ها، حضور خود در مذاکرات را به حالت تعلیق درآورده‌اند و خواهان برگزاری این مذاکرات در خارج از شهر صنعاء که حوثی‌ها بر آن کنترل دارند، شده‌اند.

سلطان العراده، استاندار مأرب نیز صبح پنجشنبه برای دیدار با هادی وارد شهر عدن شد. این دومین دیدار دو طرف از زمان ورود هادی به عدن است.

العراده در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی و پیش از دیدار با هادی گفت: برای بررسی آخرین تحولات کشور خواستار دیدار با هادی هستم. مقامات محلی در استان مأرب دوشنبه گذشته در پیامی به رئیس جمهوری یمن، ضمن خوش‌آمدگویی به وی، بر تعهد خود به دستاوردهای مرحله انتقالی تاکید کردند.

رهبران جنبش جنوبی نیز در عدن با فرستاده سازمان ملل دیدار کردند. یک منبع از این جنبش گفت: هیات یمنی در دیدار با جمال بن عمر بر مخالفت جنوبی‌ها با انتقال پایتخت به عدن تاکید کرد.

این منبع افزود: هیات یمنی به فرستاده سازمان ملل ابلاغ کرد که آنها مخالف انتقال درگیری نیروهای یمنی به شهر عدن هستند. همچنین این هیات دوباره خواستار جدایی منطقه جنوب از یمن شدند.

انتهای پیام

کد N747485