دور دوم مذاکرات عادی‌سازی روابط کوبا – آمریکا

مقام‌های آمریکا و کوبا امروز (جمعه) در واشنگتن برای دور دوم مذاکراتی که هدفش احیای مناسبات دیپلماتیک است، دیدار می‌کنند و این در حالی است که اختلافات میان طرفین بر سر حذف نام هاوانا از لیست کشورهای حامی تروریسم هنوز حل نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مذاکرات یک‌روزه به رهبری دیپلمات‌های ارشد بر روی عادی‌سازی روابط از جمله بازگشایی سفارت‌ها در هر دو کشور و نیز تبادل زندانیان متمرکز خواهد بود. واشنگتن 54 سال روابط دیپلماتیک با کوبا را ممنوع کرده بود و سرانجام رهبران دو کشور در 17 دسامبر 2014 اعلام کردند که اختلافات دوران جنگ سرد را کنار گذاشته‌اند.

دولت کمونیست کوبا، ایالات متحده را تحت فشار قرار داده است تا نام هاوانا را از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج کند و پس از آن مقام‌های دو طرف درباره احیای مناسبات دیپلماتیک گفت‌وگو کنند. کوبا می‌گوید، تحریم‌ بانک‌هایی که با کشورهای تعیین‌شده مبادله دارند، مانع از آن می‌شود که روابط دیپلماتیک با آمریکا برقرار شود.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت اوباما به تکمیل روند بازنگری در جایگاه کوبا به عنوان کشور حامی تروریسم نزدیک شده است و باید پیش از حذف نام کوبا، آن را برای تایید تقدیم کنگره کند. به گفته‌ وی، احیای مناسبات دوجانبه نباید به حذف نام کوبا از لیست تروریسم منوط شود و پافشاری کوبا موجب تاخیر در بازگشایی سفارت‌ها می‌شود.

انتهای پیام

کد N747477