"امنیت و منافع آمریکا در همه جای جهان در معرض خطر و تهدید است"

روسای اطلاعاتی آمریکا در جلسه‌ای در کمیته نیروهای مسلح سنا گفتند، امنیت و منافع آمریکا در سراسر جهان در معرض خطر و تهدید قرار دارد که شامل حملات سایبری، افراط‌گرایی، داعش، جرایم سازمان یافته و تهدیدهای روسیه و چین است.

روسای اطلاعاتی آمریکا در جلسه‌ای در کمیته نیروهای مسلح سنا گفتند، امنیت و منافع آمریکا در سراسر جهان در معرض خطر و تهدید قرار دارد که شامل حملات سایبری، افراط‌گرایی، داعش، جرایم سازمان یافته و تهدیدهای روسیه و چین است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری راشاتودی، جیمز کلاپر، رئیس آژانس اطلاعات ملی آمریکا و ژنرال وینسنت استوارت، رئیس آژانس اطلاعات دفاعی در جریان جلسه سالانه‌ای درباره تهدیدهای جهانی در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گزارش مربوط به ارزیابی جامعه اطلاعاتی از تهدیدهای بالقوه و کنونی علیه امنیت و منافع آمریکا را ارائه کردند.

جیمز کلاپر درباره تهدیدهای سایبری سخن گفت که در حال حاضر هم از نظر مقیاس و هم تاثیرات عمیق و پیچیده بودن در حال افزایش است و ادامه داد: جامعه اطلاعاتی آمریکا پیش‌بینی می‌کند که یکسری حملات سایبری از منابع مختلف رخ می‌دهد که هزینه‌های زیادی را برای آمریکا در پی خواهد داشت.

وی افزود: تهدید سایبری را نمی‌توان از میان برد اما خطر حملات سایبری را باید مدیریت کرد.

کلاپر در پاسخ به سوالی درباره راه‌هایی به منظور مقابله با استفاده روزافزون داعش از رسانه‌های اجتماعی نیز گفت: چالش پیش رو چگونگی کم کردن سرعت و قطع اینترنت مورد استفاده داعش است.

براساس گزارش تهیه شده توسط رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا سال 2014 مرگبارترین سال در 45 سال گذشته درباره تروریسم جهانی بوده و نیمی از این حملات و تلفات در عراق، پاکستان و افغانستان رخ دادند.

وی همچنین با اشاره به این مساله که داعش در حال از دست دادن منابع مالی خود و کم کردن دستمزدهای شبه‌نظامیان است، گفت: در حال حاضر، این گروه تروریستی بین 20 تا 32 هزار نیرو دارد.

کلاپر افزود: تعداد کمی از شبه‌نظامیان غربی که به داعش پیوستند، آمریکایی هستند که موفق شدند به ایالات متحد بازگردند و البته ما متوجه شدیم که هیچ‌یک از این افراد در حملات شرکت نداشتند.

رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا نیز در جریان این جلسه در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت: جنگ داخلی سوریه در حال تمام شدن به نفع دولت دمشق است. اما براساس اطلاعات دفاعی، بعید است که دمشق بتواند در سال جاری میلادی مخالفان را شکست دهد.

در همین حال، هم کلاپر و هم استوارت روسیه و چین را دو عامل مهم نگرانی دانسته و علتش را سیستم‌های جدید تسلیحاتی، فرماندهی سایبری و افزایش درگیری‌ها در اوکراین و دریای چین جنوبی اعلام کردند.

سناتور جان مک کین و جیمز اینهوفه، یکی از اعضای ارشد کمیته نیروهای مسلح سنا درباره مسلح کردن نیروهای کی‌یف سوالاتی را مطرح کردند و کلاپر گفت: ارسال سلاح ممکن است باعث واکنش روسیه شود.

انتهای پیام

کد N747430