هویت جلاد داعش شناسایی شد

جان جهادی, جلاد داعش

منابع خبری اعلام کردند که هویت فردی که در فیلم‌های سر بریدن داعش نقش جلاد را داشت و با نام «جان جهادی» شناخته می‌شد، شناسایی شد. وی فردی به نام "محمد الموازی" است که در کویت متولد شده و در غرب لندن زندگی می‌کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، پیش از این روزنامه واشنگتن‌پست نیز هویت "محمد الموازی" را اعلام کرد و نوشت وی از شهروندان انگلیس و از یک خانواده ثروتمند است که در غرب لندن زندگی کرده و در رشته برنامه‌نویسی کامپیوتر، از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است.

در ویدیوهایی که گروه تروریستی داعش منتشر کرده است، فردی با نقاب و لباس‌ سیاه در حالی که چاقویی به دست دارد، با لهجه انگلیسی اهالی لندن صحبت می‌کند و سپس سر سه آمریکایی، دو انگلیسی و یک ژاپنی را از تن جدا می‌کند.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشت: احتمالا الموازی حدود سال 2012 به سوریه سفر کرده و در آنجا به گروه تروریستی داعش پیوسته است.

الموازی اولین‌بار در ماه اوت گذشته (نزدیک به شش ماه پیش) در ویدئویی که به نظر می‌رسد از لحظه کشته شدن جیمز فولی، روزنامه‌نگار آمریکایی ثبت شده، دیده می‌شود.

تصور می‌شود که وی بعدها در ویدئوهای بریده شدن سر استیون ساتلاف، روزنامه‌نگار آمریکایی، دیوید هینز، امدادگر انگلیسی، آلن هنینگ، راننده تاکسی انگلیسی و عبدالرحمان (پیتر) کاسیگ، امدادگر آمریکایی، دیده شده است.

آخرین بار او کمتر از یک ماه پیش در ویدئوی مربوط به کشته شدن کنجی گوتو، روزنامه‌نگار ژاپنی ظاهر شد.

گروگان‌هایی که از دست داعش نجات یافته‌اند، گفته‌اند که "جان جهادی" یکی از سه عضو انگلیسی گروهی است که مسئول نگهبانی از اتباع غربی در اختیار داعش در سوریه شده‌اند.
کد N747257