"کی‌یف باید اقدامات تحریک آمیز علیه خبرنگاران روسی را متوقف کند"

بازرس ویژه حقوق بشر وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد: مقامات کی‌یف باید اقدامات تحریک آمیز علیه خبرنگاران روسی را متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کنستانتین دولگف، بازرس ویژه حقوق بشر وزارت امور خارجه روسیه گفت: کی‌یف باید اقدامات تحریک آمیز علیه خبرنگاران روسیه را متوقف کند. چنین رفتارهای خفت‌بار و بزدلانه‌ای "دموکرات‌های" اوکراین را رسوا و بی‌اعتبار می‌کند.

پیشتر چهار تن از خبرنگاران روسیه در اوکراین بازداشت شده و به آنها دستور بازگشت به مسکو صادر شد. سه تن از این خبرنگاران در حالی توسط سرویس امنیتی اوکراین بازداشت شدند که اخبار مربوط به راهپیمایی برگزار شده توسط ناسیونالیست‌های افراطی در خیابان‌های کی‌یف را پوشش می‌دادند.

وزارت امور خارجه روسیه بازداشت این خبرنگاران را به عنوان اقدامی تحریک آمیز توصیف کرده و گفت: این اقدام نقض آشکار تعهدات بین‌المللی اوکراین است.

یکی از مقامات اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: این اتحادیه حمله علیه خبرنگاران در شرق اوکراین را محکوم کرده و نسبت به اعمال محدودیت‌های ناعادلانه بر رسانه هشدار می‌دهد.

از بهار سال گذشته میلادی آزادی مطبوعات در اوکراین به دنبال درگیری‌ میان کی‌یف و جدایی طلبان حامی روسیه نقض شده است.

وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما خواستار آزادی فوری خبرنگارانمان و توقف تعقیب آنها هستیم. ما همچنین انتظار واکنش مناسب سازمان‌های بین‌المللی ناظر بر وضعیت اوکراین را درباره اقدامات غیرقانونی مقامات کی‌یف داریم.

انتهای پیام

کد N747005