پوتین اوکراین را به قطع گاز تهدید کرد

روسيه

با بالا گرفتن تنش‌ میان روسیه و اوکراین و ناکامی توافق صلح٬ پوتین مقامات کی‌یف را به قطع گاز تهدید کرد. او بستن گاز به روی شرق اوکراین را «نسل‌کشی» خواند. اتحادیه اروپا هم در مقابل روسیه را به تشدید تحریم‌ها تهدید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ ولادیمیر پوتین٬ رئیس‌جمهور روسیه هشدار داد که اگر اوکراین نتواند پیشاپیش هزینه گاز مصرفی خود در آینده را تامین کند٬ روسیه انتقال گاز به این کشور را متوقف خواهد کرد.

به گفته پوتین٬ آخرین پرداخت اوکراین تنها برای سه یا چهار روز آینده مکفی خواهد بود و اگر پرداخت‌های آتی به سرعت صورت نگیرد٬ روسیه چاره‌ای ندارد جز اینکه شیر گاز را به روی اوکراین ببندد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس٬ ولادیمیر پوتین در این پیام تهدیدآمیز ضرب‌الاجلی برای اوکراین تعیین نکرده٬ اما تاکید کرده که قطع گاز اوکراین ممکن است تامین ذخایر گازی اروپا را هم با اختلال مواجه سازد.

مقامات روسیه و اوکراین ممکن است در روزهای آتی در بروکسل دیدار کنند و درباره این موضوع حساس به بحث بنشینند.

در پی بروز اختلافات شدید میان مسکو و کی‌یف بر سر بدهی‌ها و بهای گاز که هراس‌های موجود درباره اختلال در تامین ذخایر اروپا را هم تقویت کرد٬ دو کشور در ماه اکتبر ۲۰۱۴ توافق کردند که اوکراین پیشاپیش بهای گاز مصرفی خود را بپردازد.

با عمیق‌تر شدن بحران جاری در اوکراین٬ روسیه هفته پیش مقامات این کشور را متهم کرد که ذخایر گاز را به روی مناطقی در شرق که تحت کنترل شورشیان تحت حمایت مسکو است٬ بسته‌اند.

از آن زمان روسیه پمپاژ مستقیم گاز به شرق اوکراین را آغاز کرد و گفت: این میزان گاز مصرفی به عنوان بخشی از حجم کلی گاز صادر شده به اوکراین محاسبه خواهد شد. اوکراین به این مساله اعتراض کرده که نمی‌تواند هزینه‌های توزیع گاز در مناطقی که کنترلی بر آنها ندارد را بپذیرد.

ولادیمیر پوتین می‌گوید، تصمیم اوکراین برای متوقف کردن تامین گاز برای مناطق شرق اوکراین که بیش از ۴/۵ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند «نوعی تلاش برای نسل‌کشی» است.

به گفته او مردم این مناطق گرسنه‌اند و سازمان امنیت و همکاری اروپا هم تایید کرده که یک فاجعه انسانی در آنجا در جریان است و در چنین شرایطی بستن شیرهای گاز به روی آنها تفاوتی با تلاش برای کشتن آنها ندارد.

هم‌زمان با کشمکش میان رهبران روسیه و اوکراین بر سر تامین گاز٬ دونالد توسک٬ رئیس اتحادیه اروپا روز چهارشنبه هشدار داد که در صورت به بن‌بست رسیدن توافق صلح میان مسکو و کی‌یف٬ اتحادیه اروپا هراسی از اعمال دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه روسیه و جدایی‌طلبان شرق اوکراین ندارد.

روسیه خواستار پیش‌پرداخت هزنیه گازی است که اوکراین سال آینده نیاز دارد.

اوکراین همچنان می‌گوید تا زمانی که شرایط برقراری آتش‌بس محقق نشود٬ خارج کردن تسلیحات سنگین بر اساس توافق صلح مینسک را آغاز نخواهد کرد.

انتهای پیام

کد N746798