دستگیری 3 تن در نیویورک به اتهام تلاش برای پیوستن به داعش

داعش

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، سه شهروند خارجی ساکن بروکلین در نیویورک را که می‌گوید قصد پیوستن به داعش داشتند، دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از اسکای نیوز، اف بی آی گفته است که دو نفر از این مردان تهدید کرده بودند که اگر موفق به سفر به سوریه نشوند اقدام به قتل ماموران پلیس و اف بی آی خواهند کرد.

این مردان پس از آن مورد توجه مقام‌ها قرار گرفتند که در ماه‌های اخیر پیام‌هایی را در وبسایت‌های ازبک زبان منتشر کردند.

به گفته اف بی آی، آنها در یک پیام تهدید به قتل باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا کرده بودند.

عبدالرسول جورابف، ۲۴ ساله، و ابرار حبیبف، ۳۰ ساله، که هر دو اهل ازبکستان هستند و اخرار سعیدخمتف ۱۹ ساله از قزاقستان به توطئه برای ارائه کمک به سازمان‌های تروریستی خارجی متهم شده‌اند.

سعیدخمتف روز سه شنبه در فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی در نیویورک در حالی دستگیر شد که سعی داشت سوار پروازی به مقصد استانبول شود.

دادستان‌های فدرال می‌گویند که جورابف بلیت یک پرواز از نیویورک به استانبول را برای ماه آینده خریده بود.

به گفته دادستان ها مظنون سوم متهم به کمک مالی به سعیدخمتف برای پیوستن به افراط گرایان سوریه است.

آمریکا تاکنون حدود ۲۰ نفر را به برنامه ریزی برای پیوستن به گروه‌های تروریستی در خارج متهم کرده است. بسیاری از آنها قصد پیوستن به داعش در سوریه را داشته اند.

سعیدخمتف به خبرچین مخفی اف بی آی گفته بود که او قصد رفتن به سوریه را دارد اما اگر نتواند در آمریکا دست به حمله خواهد زد.

در صورتی که این سه گناهکار شناخته شوند با حداکثر ۱۵ سال زندان روبرو خواهند شد.

آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۲۰ هزار خارجی طی سه سال گذشته به مناقشه ها در عراق و سوریه پیوسته اند که حدود ۴۰۰۰ نفر از اروپای غربی به این دو کشور رفته اند.

انتهای پیام

کد N746728