پیکر مرحوم سیدصادق طباطبایی تشییع شد

سیاسی

پیکر مرحوم سیدصادق طباطبایی از حسینیه جماران به سمت بهشت زهرای تهران تشییع شد.

به گزارش خبرنگار مهر،  مراسم تشییع پیکر صادق طباطبایی خواهرزاده امام موسی صدر و برادر همسر مرحوم سیداحمد خمینی در حسینیه جماران برگزار شد.

قرار است مرحوم صادق طباطبایی  در حرم مطهر امام راحل به خاک سپرده شود.

در این مراسم شخصیت‌هایی نظیر حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، سیدیاسر خمینی، حجت‌الاسلام علیخانی، کواکبیان، تابش، حجت‌الاسلام دعایی، موسوی بجنوردی، اسحاق‌ جهانگیر‌زاده، اشرفی اصفهانی،  عبدالله نوری، ابراهیم یزدی، مهدی هاشمی، فاطمه هاشمی و عفت مرعشی حضور داشتند.

به گزارش مهر، سید صادق طباطبایی فرزند آیت‌الله محمد باقر سلطانی بروجردی در سال ۱۳۲۲ در شهر قم متولد شد. وی پس از گذراندن دوران دبیرستان در شهر قم و اقامت کوتاهی نزد امام موسی صدر برای ادامه تحصیل راهی آلمان شد. وی در رشته شیمی با درجه تخصص در شیمی آلی در دانشگاه آخن و سپس در دانشگاه بوخوم به تحصیل در رشته بیوشیمی پرداخت و سرانجام موفق به اخذ درجه دکتری در رشته بیوشیمی، در شاخه آنزیمولوژی و ژنتیک گردید و در سن 32 سالگی استاد دانشگاه بوخوم شد.

وی همچنین در سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) به عضویت جامعه پژوهشگران آلمان DFG در آمده و نتایج پژوهش‌های او در مجله علمی FEBC، ارگان فدراسیون اروپایی بیوشیمیست ها منتشر می‌شده‌ است.

صادق طباطبائی در کنار تحصیل و رشد و تکامل علمی، به کارهای اجتماعی و سیاسی نیز پرداخته‌است. از مبارزه در سازمان کنفدراسیون دانشجویان و محصلین ایرانی گرفته تا بنیان گذاری و عضویت وی در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا، آمریکا و کانادا و چند دوره دبیر روابط بین‌الملل آن سازمان و نیز عضویت در کادر سر دبیری فصل نامه عقیدتی سیاسی: اسلام مکتب مبارز؛ ارگان انتشاراتی اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا، آمریکا و کانادا و بالاخره مبارزه علیه استبداد داخلی و استیلای خارجی همگام با سیاسیون مذهبی پیروان حضرت آیت‌الله خمینی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، بخش‌هایی پر کار و پر تلاش در زندگی سیاسی وی به شمار می‌آید.