اصغرزاده:

توانمندی نظامی به تنهایی تضمین کننده امنیت کشور نیست

سیاسی

سنندج – فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: توجه به توانمندی های نظامی و دفاعی به تنهایی تضمین کننده امنیت در کشور نیست و مشارکت و حضور مردم در صحنه از اهمیت بیبشتری برخوردار است.

به گزارش خبرنگار، ابراهیم اصغر زاده شامگاه چهارشنبه در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی با موضوع بررسی روابط دیپلماتیک دولت تدبیر و امید در دانشگاه کردستان اظهار داشت: باید قبول کنیم که سیاست خارجی بی ربط با سایست داخلی نیست و سیاست خارجی می تواند بر اقتصاد، سرمایه گذاری، توسعه و تحول داخل تاثیر بسزایی داشته باشد.

وی افزود: اگر سیاست پرخاشگری و انزوای دولت گذشته همچنان ادامه داشت تمامی اقتصاد کشور به اقتصاد کول بری تبدیل می شد.

 فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: رای مردم به روحانی نشان از اعتراض به سیاست خارجی و داخلی دولت گذشته بود چرا که مردم می دانستند که پرخاشگری، نابود کردن ارزش ها، انزوا، زیر پا گذاشتن قطعنامه ها و تحمل این همه گرانی و سختی بر مردم در راستای پیش گرفتن روند نادرست در سیاست خارجی است.

اصغر زاده یادآور شد: شعار انقلاب ما حذف محرومین از جامعه و توانمند کردن آنها بود و احترام به حقوق تک تک افراد یکی از اعتقادات امام راحل (ره) در ابتدای انقلاب بود و در پیش گرفتن سیاست های درست در راستای تحقق این هدف باید اولویت کاری دولت ها باشد.

 وی ادامه داد: جنگیدن برای مستضعفین جهان در دین اسلام به آن تاکید شده است ولی به شرط این که کشور خودمان مردم در رفاه باشند و استانی همچون کردستان با شاخص بالایی محرومیت ها وجود نداشته باشد.

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: متاسفانه کردستان به لحاظ توسعه انسانی و شاخص های اقتصادی و بیکاری جایگاه مطلوبی ندارد و باید قبول کرد که چراغی که به خانه روا است به مسجد حرام است.

اصغر زاده اظهار داشت: متاسفانه در گذشته با در پیش گرفتن پرخاشگری و دخالت در امور دیگر کشورها بدترین شرایط را برای زندگی کردن مردم فراهم کرد و جبران این همه خسارت نیازمند زمان و برنامه ریزی مناسب است.

وی افزود: کشور ایران کشوری متمدن، با فرهنگ، متنوع و با ادبیات و مذاهب مختلفی است که همگی در صلح و برادری با هم زندگی می کنند و در پیش گرفتن سیاست نفاق و اقلیت ها چیزی به جز دشمنی به دنبال ندارد.

فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: باید قبول کرد در کشوری چنین متنوع نمی توان یک نسخه واحد پیچید و برنامه ریزی کرد بلکه برای ایجاد توسعه باید در هر منطقه ای نسبت به ظرفیت های آن منطقه برنامه ریزی کرد.

اصغر زاده یادآور شد: سیاست مدار باید به تمامی ابعاد کشور توجه کند و  با توجه به نیازها و قدرت هایش در سیاست خارجه ورود پیدا کند.

وی با اشاره به این مطلب که استقلال در انزوا نیست، ادامه داد: اگر سیاست انزوا در کشور ادامه داشت امروز هم استقلال کشور بر باد رفته بود و هم آرمان های امام زیر سوال می رفت.

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: سیاست پرخاشگری و بی منطق بودن در سیاست خارجه سم است و باید با ظرافت، برنامه ریزی، منفعت و توجه به تمامی ابعاد کشور در سیاست خارجه بر سر منافع کشور و مردم حاضر شد و حق کشور را گرفت.

اصغر زاده اظهار داشت: اتفاقی که در روز دوم خرداد 76 افتاد این بود که مردم یک روش جدیدی را در بازی سیاسی کشف کردند و با مشارکت خود نحوه سیاست و دولت خود را ابراز کردند.

وی افزود: در این مدت شکاف دولت – ملت به کمترین حد خود رسید و تمامی فعالان سیاسی و تحلیل گران متعجب از پاسخ مردم شدند.

فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: خوشبختانه در تمامی دوره ها اصلاح طلبان با در پیش گرفتن سیاست گفتمان در داخل و خارج از ایران شرایط سیاسی و اقتصادی کشور را بهبود بخشیدند و باعث ترویج اسلام شدند.

اصغر زاده یادآور شد: اسلام هراسی و ایجاد بستر سوء استفاده فرصت طلبان از گروه های تکفیری همگی نتیجه در پیش گرفتن سیاست خارجی نادرست، پرخاشگری و انزوا طلبی بود که در دولت گذشته به حد خود رسید.

وی ادامه داد: در گذشته تولید ناخالص داخلی و نرخ رشد داخلی به منفی رسید و این یعنی فاجعه در اقتصاد و باید قبول کنیم که هیچ دولتی حق ندارد به مردم خود آمار دروغ ارائه بدهد.

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: نگاه و تکیه به شرق سیاست درستی نیست چرا که هند، ونزولا، پاکستان و چین چیزی برای ارائه به کشوری همچون ایران با این ثروت، تمدن و قدمت ندارد.

اصغر زاده اظهار داشت: کشوری همچون روسیه در دوران هشت سال جنگ تحمیلی به عراق اسلحه و مهمات می فروخت برای شهید کردن فرزندان این سرزمین و نابود کردن خاک ایران چگونه می توان امروز بر همچین کشور منفعت طلبی برای پیشبرد اهداف خود در سازمان ملل از کارت ایران استفاده می کند، تکیه کرد.

وی افزود: استقلال باید در سایه تعامل با ابر قدرت های دنیا حفظ شود آنگاه می توانیم قبول کنیم که اهداف و آرمان های امام از انقلاب محقق شده است.

فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: باید  قبول کنیم که کشوری که روی چاه نفت نشسته نباید اقتصاد کول بری داشته باشد و متاسفانه امروز با در پیش گرفتن سیاست غلط خارجی اقتصاد غیر رسمی در استان های همچون کردستان بی داد می کند.

فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: نمی توانیم با موشک و اسحله در برابر دنیا ایستاد و باور داشت که با حفظ استقلال مردم هم در رفاه هستند.

اصغر زاده یادآور شد: بازدارندگی نظامی در سیاست خارجی نمی تواند کاری از پیش ببرد و مشکلات مردم را رفع کند تنها با سیاست گفتمان می توان مشکلات مردم را رفع کرد.

وی ادامه داد: امنیت کشور بر اساس رضایت، آگاهی و مشارکت مردمی شکل می گیرد و حکومت نظامی نمی تواند امنیت را تامین کند.

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: تعامل با دنیا و آشتی با دنیا لولویت کاری است و تغییر وضع موجود تنها انقلاب کردن و مبارزه با دنیا نیست بلکه تغییر شرایط اقتصادی و اجتماعی است.

اصغر زاده اظهار داشت: اگر عدالت در حق افراد به رسمیت شناخته شود ثبات ایجاد می شود و این ثبات باعث رشد و توسعه همه جانبه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و علمی می شود.

وی افزود: باید قبول کنیم استقلال یعنی دارا بودن قدرت ریالی در منطقه و جهان و باید کاری کنیم که پول ایران در برابر پول دیگر کشورها ارزش داشته باشد.

فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان سخنان خود بیان کرد: روحانی در بازی مذاکرات تاکنون بسیار آبرومند حرکت کرده و خوشبختانه نگاه و سیاست تعامل با غرب توانسته در رفاه، معیشت و رضایت مندی شهروندان نقش بسزایی داشته باشد.