آغاز تحقیقات اتحادیه اروپا از قراداد هسته‌ای روسیه و مجارستان

سیاسی

اتحادیه اروپا تحقیقات خود را در مورد قرارداد هسته‌ای چند میلیارد دلاری بحث برانگیز برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای میان روسیه و مجارستان آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از یورونیوز، روند تحقیقات و بررسی این قرارداد همکاری هسته‌ای میان روسیه و مجارستان در حالی آغاز شده است که اتحادیه اروپا ضمن انتقاد از ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان برای انعقاد این قرارداد شرکت هسته‌ای روس اتم روسیه، این قرارداد را نقض قوانین اتحادیه اروپا و باعث افزایش وابستگی مجارستان و کشورهای شرق اروپا به روسیه در حوزه انرژی دانسته بود.

مدیر کمیسیون نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا در این‌باره، گفت: این کمیسیون در حال بررسی این موضوع است که آیا مجارستان با اجازه دادن به یک شرکت هسته‌ای مربوط به دولت روسیه برای ساخت، طراحی و نگهداری دو رآکتور هسته‌ای 1200 مگاواتی در نیروگاه هسته‌ای پاکس مجارستان واقع در 120 کیلومتری جنوب بوداپست قوانین اتحادیه اروپا را نقض می‌کند یا خیر؟

این در حالی است که از زمان بروز اختلافات داخلی میان روس‌گرایان جدایی‌ طلب در شرق اوکراین با دولت مرکزی این کشور و حمایت روسیه از جدایی طلبان با دادن تسلیحات نظامی به آنها و نیز صدور تحریم‌های اقتصادی غرب علیه مسکو روابط روسیه و غرب تیره شده است. گفته می‌شود که شرکت هسته‌ای روس اتم به صورت مستقیم به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که پس از صدور تحریم‌های اقتصادی غرب علیه کشورش،‌ غرب و نیروهای ناتو را به استفاده از تسلیحات هسته‌ای خود در صورت لزوم تهدید کرده، مرتبط است.

مقامات اتحادیه اروپا معتقدند که اوربان به صورت شخصی این قرارداد را با پوتین به امضا رسانده، بدون آنکه هیچ‌گونه جزئیاتی از مفاد این قرارداد منتشر شود.

برخی از مقامات اتحادیه اروپا همچنین مدعی شده‌اند که روسیه سعی دارد تا با افزایش وابستگی برخی از کشورهای اروپایی به خود در زمینه‌های هسته‌ای و انرژی، اتحاد موجود میان کشورهای اروپایی را از بین ببرد.

انتهای پیام

کد N745565

خواندنی از سراسر وب