صدمین نشست هم‌اندیشی موسسه ندا

برهانی: جوامع دانشگاهی عرب و مسلمان به دنبال مطالعات انتقادی تاریخ اسراییل باشند

یکی از اساتید دانشکده‌ مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: با توجه به قوی بودن مطالعات غربی‌ها در خصوص تاریخ اسراییل ، به دلیل فاصله‌ زیاد این کتاب‌ها با حقایق موجود بهترین کار آن است که جوامع دانشگاهی عرب و مسلمان طرفدار فلسطین به دنبال مطالعات انتقادی این کتاب‌ها باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هادی برهانی در صدمین نشست هم‌اندیشی موسسه ندا در موضوعی با عنوان ابعاد آکادمیک حمایت غرب از اسراییل با تأکید بر حمایت متون درسی دانشگاهها در غرب از اسرائیل، اظهار داشت: بنده چگونگی نگرش به مسئله فلسطین و اسرائیل را در متون درسی شش کشور آمریکا، استرالیا، انگلستان، ایرلند، کانادا و نیوزیلند مورد بررسی قرار دادم . نتایجی که از این مطالعه حاصل شد نشان می‌دهد که شش منبع اصلی در مورد منازعه فلسطین و اسرائیل که در این دانشگاهها تدریس می شود، یا به صورت مستقیم از ساختار صهیونیستی برخوردار است و یا در دامنه وسیعی از ساختار صهیونیستی تأثیر پذیرفته است.

وی افزود: متون نام برده چندین اصل را در درون خود داشته که آن را در محافل دانشگاهی بازتولید می‌کنند. این اصول عبارتند از: یهودی بودن سرزمین فلسطین در آغاز، عدم تعلق یهودیها به سایر سرزمینها، کتمان تاریخ عربی سرزمین فلسطین، ملت یهودی واحد و نژاد مشترک در میان تمام یهودیان، حاکمیت نهایی یهودیان بر فلسطین و تشکیل دولت یهودی.

این استاد دانشگاه تهران در مورد تأثیرات تولید دانش جانبدارانه در دانشگاه‌های کشورهای غربی گفت: در این تحقیق مسئله دیگری که اثبات شد، یهودی بودن نویسندگان متون مذکور بود. نویسندگان یهودی یا بخشی از زندگی خود را در اسرائیل گذرانده و یا به صورت مستقیم از حمایت‌های اسرائیل برخوردارند. در نتیجه صهیونیسم، تفکر و اندیشه غالب بر آنهاست.

برهانی افزود: در غرب یک اصل مهم همواره مورد استناد قرار می گیرد و آن این است که علم باید از آموزه‌های مذهبی مستقل باشد. در نتیجه متونی در اولویت قرار می گیرد که یهودیان تولید کننده آن هستند و ادعا دارند که به صورت بی‌طرفانه و مستقلانه آن را به نگارش درآورده‌اند. نتیجه این امر تربیت دانشجویانی است که از این دریچه جانبدارانه، مسئله فلسطین را می‌بینند و تحلیل می کنند. این امر در مرحله بعد بر عامه مردم و افکار عمومی نیز تأثیر خواهد گذاشت و در نهایت تعمیق حمایت از اسرائیل در برابر فلسطین را به صورت بنیادین و نهادینه منجر می‌شود.

برهانی در مورد راهکارهای برون رفت از فضای حاکم بر مطالعات آکادمیک غرب، عنوان کرد: با وجود فضای خفقان و رصد شدیدی که صهیونیست‌ها در غرب بر تولیدات تحقیقاتی پیاده کرده‌اند، تولید متون انتقادی مانند آنچه ادوارد سعید انجام داد، می‌تواند به تدریج این فضا را به نفع رویکرد اسلامی به فلسطین تعدیل نماید.

انتهای پیام

کد N744956