پیشنهاد جدید بان کی مون درباره لیبی/خلیفه حفتر درصدد تشکیل شورای عالی نظامی

لیبی

دبیرکل سازمان ملل پیشنهاد داده است تا تعداد و سطح فعالیت هیات سازمان ملل در لیبی کاهش پیدا کند و ماموریت‌های این هیات نیز کمتر شود. در همین حال منابع آگاه اعلام کردند که خلیفه حفتر درصدد تشکیل شورای عالی نظامی است که وی رهبر آن باشد تا کنترل لیبی را در دست بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه مستقل رای الیوم، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به اعضای شورای امنیت این پیشنهاد را مطرح کرد تا تعداد هیات سازمان ملل در لیبی و سطح ماموریت‌های آن کاهش یابد تا شرایط امنیتی و سیاسی در لیبی مناسب‌تر شود.

دبیرکل سازمان ملل در این گزارش اعلام کرد: برای موفقیت‌آمیز بودن فرصت‌ها در لیبی باید هیات سازمان ملل در لیبی حضور داشته باشد تا روی فهرست مشخصی از ماموریت‌ها تمرکز کند.

بان کی مون عنوان داشت: خواهان این شد که کارمندان این هیات ارتباط خود را با همتایان محلی خود حفظ کنند و به ارتباط فعال خود با آنها ادامه دهند تا در صورت فراهم شدن شرایط آماده بازگشت باشند.

وی گفت: بهترین گزینه این است که سازمان ملل در لیبی با تعدادی محدود باقی بماند اما فعالیت‌هایش ادامه داشته باشد و این مهم با حضور 15 تا 20 کارمند از بخش‌های مختلف سازمان ملل به صورت کشیک صورت بگیرد.

از سوی دیگر، منابع آگاه اعلام کردند که خلیفه حفتر، فرمانده کل ارتش لیبی سفر خود را که قرار بود برای دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی در امان پایتخت اردن داشته باشد به تعویق انداخته و در هفته گذشته نیز دو بار به صورت محرمانه به مصر سفر کرده است.

این تحرکات خلیفه حفتر پس از آن صورت می‌گیرد که ارتش مصر پس از کشته شدن 21 مصری توسط داعش در لیبی مواضع این گروه را در شهر درنه در شرق لیبی هدف قرار داد.

منابع که خواستند نامشان فاش نشود، در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه القدس العربی گفتند که خلیفه حفتر 400 کانتینر را از نظام مصر تحویل گرفته است که شامل سلاح‌های مختلفی می‌شود تا این سلاح‌ها را در میان نیروهای خود در لیبی توزیع کند.

این منابع همچنین خاطرنشان کردند که طرح مصر و اردن در سازمان ملل برای لغو ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی باعث می‌شود که لیبی به سومالی تبدیل شود و میزان تندروی در این کشور افزایش یابد.

روزنامه القدس العربی به نقل از منابع آگاه در لیبی اعلام کرد که خلیفه حفتر تصمیم دارد شورای عالی نظامی تشکیل دهد که وی رهبر آن باشد تا از این طریق کنترل لیبی را در دست بگیرد و این همانند رخدادهایی است که در مصر صورت گرفته است.

منابع افزودند: حفتر تصمیم دارد تا پس از تشکیل این شورای نظامی پارلمان طبرق و دولت عبدالله الثنی، نخست‌وزیر لیبی را که حامی وی هستند، منحل و حکومت نظامی در کشور اجرا کند.

منابع خاطرنشان کردند: سرلشگر خلیفه حفتر به پست سپهبدی ارتقا می‌یابد و او از حمایت امارات و مصر برای تشکیل شورای عالی نظامی برخوردار است.

از سوی دیگر، فرانسه و ایتالیا خواهان توافق میان گروه‌های درگیر در لیبی شده و اعلام کردند که جهان نمی‌تواند این اوضاع نابسامان لیبی را که امنیت منطقه را از بین می‌برد و بحران مهاجران را شدیدتر می‌کند، نادیده بگیرد.

متیو رنتسی، نخست‌وزیر ایتالیا در کنفرانس خبری مشترک با فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که دو طرف توافق دارند لیبی اولویت جامع بین‌الملل باشد و نباید مشکلی باشد که صرفا یک کشور اروپایی مسوولیت حل آن را بر عهده بگیرد.

انتهای پیام

کد N744934