وزیر فرهنگ سوریه ترکیه را مسئول قاچاق آثار باستانی کشورش خواند

سوريه

وزیر فرهنگ سوریه اعلام کرد که قطعنامه سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت تجارت آثار باستانی سرقت‌ شده از سوریه بدون همکاری با دولت دمشق قابل اجرا نیست و ترکیه مسوول قاچاق این آثار است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه مصری بوابه، عصام خلیل، وزیر فرهنگ سوریه بر آمادگی دمشق برای همکاری در زمینه اجرای قطعنامه شورای امنیت در خصوص ممنوعیت تجارت آثار باستانی غارت شده از سوریه و عراق تاکید کرد.

وی در مصاحبه با رویترز گفت: ما اسناد و شواهدی داریم که ثابت می‌کند که ما مالک این آثار هستیم و کشورها و سازمان‌ها براساس توافق‌های بین‌المللی ملزم هستند تا با دولت سوریه در این خصوص همکاری کنند.

عصام خلیل گفت: تا زمانی که همکاری با دولت سوریه به نحو مطلوب در این خصوص صورت نگیرد نمی‌توان از آثار باستانی سوریه حفاظت کرد. ما خواهان حفاظت از این آثار در مقابل تروریست‌ها هستیم.

وزیر فرهنگ سوریه خاطرنشان کرد: مسیر اصلی قاچاق آثار باستانی سوریه از ترکیه می‌گذرد و این کشور از زمان آغاز بحران موضع خصمانه علیه دولت دمشق اتخاذ کرده و گروه‌های شورشی را به جنگ در سوریه سوق داده است.

عصام خلیل گفت: سازمان ملل مطمئنا می‌داند که دولت ترکیه روند قاچاق آثار باستانی به بازارهای سیاه را تسهیل می‌بخشد و تروریست‌ها به حفاری غیرقانونی در مناطق اشغال شده توسط آنها می‌پردازند و آثار باستانی را از طریق ترکیه قاچاق می‌کنند و در مقابل سلاح و تجهیزات لازم برای ادامه عملیات تروریستی خود علیه مردم سوریه به دست می‌آورند.

انتهای پیام

کد N744672