با انتقاد از رفتار گزینشی دولت توافق ملی؛

هنیه: غزه به دنبال جنگ جدید با اسرائیل نیست

فلسطين

معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با اشاره به مشکلات گسترده‌ای که نوار غزه در سایه اقدامات جائرانه اشغالگران با آن رو به رو است، گفت: دولت توافق ملی از تبعیض میان شهروندان اجتناب ورزد.

معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با اشاره به مشکلات گسترده‌ای که نوار غزه در سایه اقدامات جائرانه اشغالگران با آن رو به رو است، گفت: دولت توافق ملی از تبعیض میان شهروندان اجتناب ورزد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، اسماعیل هنیه، معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در بخشی دیگر از اظهارات خود، مشکل حقوق ماهیانه کارمندان، محاصره و توقف روند بازسازی ویرانه‌های جنگ را از مهمترین بحران‌های فرا روی نوار غزه دانست و تاکید کرد که فلسطینی‌ها، عرب‌ها و مسلمانان در قبال این شرایط مسئول هستند.

وی با اشاره به سه جنگی که به نوار غزه تحمیل شد، تاکید کرد که غزه و گروه‌های فلسطینی از تهدیدات صهیونیست‌ها هیچ بیمی ندارند و این تهدیدات در چارچوب تبلیغات انتخاباتی اشغالگران صورت می‌پذیرد.

این رهبر برجسته مقاومت ابراز داشت: غزه به دنبال جنگ جدید با اسرائیل نیست؛ بلکه می‌خواهد مردمش یک زندگی آزاد داشته باشند و حق شهروندانش برای بازگشت به میهن شان، داشتن استقلال و تعیین سرنوشت محترم شمرده شود.

پرونده آشتی ملی بخشی دیگر از صحبت‌های اخیر هنیه را در برمی‌گرفت که وی در این باره اظهار داشت: حماس امتیازات فراوانی را به دولت وفاق داده و به خاطر آنکه گام‌های آشتی به نتیجه برسد از تشکیل دولت نیز چشم پوشی کرده است.

نخست وزیر سابق فلسطین، از دولت وفاق ملی خواست تا ضمن تصدی مسئولیت خود در نوار غزه و عدم تبعیض میان شهروندان، مدیریت گذرگاه‌ها و برقراری فضای آشتی را عهده دار شود و تاکید کرد: مردم و گروه‌های فلسطینی موجود در نوار غزه هیچ عذری را از دولت به خاطر کوتاهی در انجام وظایف نمی‌پذیرند. ضمنا آشتی فقط تشکیل دولت نیست. چرا فراخوان‌ها برای برگزاری جلسات مجلس قانونگذاری، نشست کادر رهبری ریاست تشکیلات خودگردان، فعال سازی موضوع آشتی اجتماعی و آماده کردن مقدمات برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری و ریاست تشکیلات خودگردان به مرحله اجرا نرسیده است؟

هنیه با اشاره به ضرورت اجرای بقیه بندهای توافقنامه آشتی ملی و اجتناب از تک روی‌ها در اتخاذ تصمیمات سیاسی و امنیتی، در خصوص روابط خارجی حماس گفت: حماس بر ضرورت ارتباط با کشورهای عربی و اسلامی تاکید دارد؛ زیرا خود را نیازمند همه آنها می‌داند.

بخشی دیگر از اظهارات این رهبر برجسته مقاومت به رابطه حماس با مصر اختصاص داشت که در آن، مصر را همسایه و برادر بزرگ فلسطین دانست و ضمن تاکید بر پیوندی که میان مصر با مساله فلسطین وجود دارد، گفت: برخی‌ها هستند که به حماس و گردان‌های قسام بهتان می‌بندند و افراد را علیه غزه و مقاومت شرافتمندانه آن که مایه افتخار و عزت امت اسلامی و عربی است، تحریک می‌کنند. در حال حاضر، شاهد آن هستیم که رسانه‌های مصر تقاضای حمله به نوار غزه را دارند. در این میان، شماری از فلسطینیان نیز به ایجاد گزارش‌های ساختگی مبادرت می‌ورزند و می‌گویند که گردان‌های قسام در امور مصر دخالت می‌کند. این کار آنها یک خیانت بزرگ به میهن و مردم است. ارتش مصر به خوبی می‌داند که غزه از امنیت ملی مصر حمایت می‌کند و ملت ما هرگز در امور داخلی این کشور دخالت نمی‌کند. ما بر حفظ امنیت و ثبات در مصر تاکید داریم. انتظاری که نوار غزه از مصر دارد حمایت، بازگشایی گذرگاه‌ها و مشارکت در بازسازی است.

وی در ادامه اظهارات اخیر نبیل عربی، دبیرکل اتحادیه عرب درباره گردان‌های قسام را ستود.

گفتنی است که این مقام عربی با تاکید بر اینکه گردان‌های قسام یک گروه تروریستی نیست، گفته بود: نباید دو پدیده مقاومت و تروریسم را با یکدیگر خلط کرد.

انتهای پیام

کد N744579