عفو بین‌الملل: در درگیری‌های اوکراین از بمب‌های خوشه‌ای استفاده شده است

عفو بین‌الملل با اعلام اینکه تسلیحات ممنوعه از جمله بمب‌های خوشه‌ای در جریان درگیری اوکراین استفاده شده است، از دو طرف به دلیل ادامه درگیری‌ها و افزایش تلفات غیرنظامیان انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "آنا نیستات" مدیر ارشد سازمان عفو بین‌الملل امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تمام شواهدی که تاکنون به دست آمده است، ما متوجه شدیم که بمب‌های خوشه‌ای مورد استفاده دو طرف درگیر قرار گرفته است.

عفو بین‌الملل با انتشار گزارش سالانه خود گفت که دو طرف مقصر افزایش شمار تلفات غیرنظامیان هستند و این تلفات ناشی از شلیک و پرتاب موشک‌ها به مناطق مسکونی است. حدود 5800 تن از آغاز درگیری‌ها میان جدایی‌طلبان روس‌گرا و نیروهای اوکراینی در آوریل گذشته کشته شده‌اند.

به گفته عفو بین‌الملل، در شرق اوکراین طرفین موفق نشدند تا کارهای لازم را برای حفاظت از جان غیرنظامیان انجام دهند و مرتکب نقض قوانین جنگی شده‌اند.

براساس اظهارات آنا ینستات، عفو بین‌الملل مواردی را از آدم‌ربایی، شکنجه و کشتارهای بدون محاکمه از سوی یگان‌های داوطلب طرفدار دولت کی‌یف و یگان‌های حامی جدایی‌طلبان ثبت کرده است. توافق آتش‌بس شکننده در 12 فوریه در مینسک حاصل شد و طبق آن دو طرف درگیر باید تسلیحات سنگین را 25 تا 70 کیلومتر از مناطق درگیر دور کنند.

ارتش اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد تا زمانی که آتش‌بس به صورت کامل اجرا نشود، نیروهایش عقب‌نشینی نمی‌کنند.

انتهای پیام

کد N744558