آمریکا پس از 24 سال سفیر در سومالی تعیین کرد

رئیس‌جمهوری آمریکا پس از 24 سال برای اولین بار سفیر آمریکا به سومالی را تعیین کرد تا به سال‌ها خصومت با دولت موگادیشو پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "کاترین دانانی"، سیاستمداری کهنه کار با تجربه‌های بی‌شمار در حوزه آفریقاست که برای نهایی شدن سمتش به عنوان سفیر آمریکا در سومالی باید ازسوی سنا تایید شود.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا با "تاریخی" خواندن انتخاب سفیر برای سومالی از این اقدام استقبال کرد و گفت، این حرکت نشان دهنده تعمیق روابط بین دو کشور پس از آغاز دوره‌ای جدید از روابط سیاسی بین آنها در سال 2013 است.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره اظهار کرد، اگر دانانی تایید شود او ماموریت آمریکا در سومالی را اکنون از نایروبی پیگیری می‌شود، از داخل این کشور هدایت و رهبری خواهد کرد.

وی افزود: به دلیل بهبود شرایط امنیتی ما در پی افزایش حضور سیاسی خود در سومالی و همچنین بازگشایی سفارت خود در موگادیشو هستیم.

تیره‌ترین دوران در روابط بین آمریکا و سومالی به سال 1993 باز می‌گردد؛ زمانی که شبه نظامیان سومالی دو هلیکوپتر نیروهای آمریکایی را سرنگون کرده و سربازان آمریکایی را در خیابان‌های موگادیشو روی زمین کشیدند. در این حادثه 18 آمریکایی کشته شده و 80 سرباز دیگر زخمی شدند.

دولت فعلی سومالی که در نهایت در اوت 2012 توانست قدرت را دردست بگیرد، اولین دولتی بود که پس از سقوط رژیم سومالی در سال 1991 در سطح جهانی به رسمیت شناخته شد. در پی به قدرت رسیدن دولت جدید میلیاردها دلار کمک خارجی به منظور بازسازی کشور شاخ آفریقا وارد سومالی شد. آمریکا نیز در ژانویه 2013دولت سومالی را به رسمیت شناخت. با این حال مساله امنیت هنوز در این کشور فقیر یکی از مهمترین نگرانی‌های موجود است.

انتهای پیام

کد N744494