مذاکرات چهارجانبه درباره اوکراین در پاریس برگزار شد

مذاکرات چهارجانبه درباره توافق صلح متزلزل اوکراین و اختلافات مربوط به اینکه با وجود آتش‌بس چه کسی مقصر ادامه خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در شرق این کشور است، به تنش ختم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزاری امور خارجه روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه در بحبوحه بی‌ثباتی توافق صلح به دست آمده به ویژه خروج وعده داده شده تسلیحات سنگین از خط مقدم با یکدیگر دیدار کردند.

اوکراین خروج تسلیحات سنگین در روز دوشنبه را به تاخیر انداخته و حملات مداوم از سوی جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین را مقصر آن دانست.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان این مذاکرات را دشوار توصیف کرد.

پارلو کلیمکین، وزیر امور خارجه اوکراین گفت، آن‌ها درباره برخی مسائل فنی از جمله حمایت بیشتر از هیات ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا توافق کردند اما درباره محکوم کردن ناآرامی‌های اخیر در شهر دبالتسفه یا اینکه چه کسی با وجود آتش بس مقصر ادامه ناآرامی‌ها و خشونت‌ها است به توافقی دست نیافتند.

براساس توافق صلحی که توسط فرانسه، آلمان، روسیه و اوکراین در 12 فوریه سال جاری میلادی امضا شد، هر دو طرف باید تسلیحات سنگین خود را بین 25 تا 70 کیلومتر به منظور ایجاد یک منطقه حائل به عقب ببرند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت، این مذاکرات برای اجرای توافق صلح متمرکز بود. وی افزود: مهمترین مساله تضمین این آتش‌بس است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفت، آن‌ها می‌خواهند حکم سازمان امنیت و همکاری اروپا را تمدید کنند. وی افزود: همه ما تصمیم گرفتیم تا به اقدامات در این چارچوب ادامه دهیم و نهایت تلاش خودمان را برای تضمین تعهدات انجام دهیم.

انتهای پیام

کد N744394