اعلام پایان ابولا با بازگشایی مرزهای لیبریا

سیاسی

مرز کشورهای لیبریا، سیرالئون و گینه که به علت شیوع بیماری ابولا مسدود شده بود دوباره بازگشایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورو نیوز، شیوع بیماری ابولا در برخی از کشورهای غرب آفریقا موجب شده بود که تدابیر خاصی در این منطقه ایجاد شود. یکی از این تدابیر، بستن مرزهای مشترک میان کشورهای مبتلا از جمله لیبریا، سیرالئون و گینه بود که مجددا بازگشایی شد.

علاوه بر گشودن دوبارۀ مرزها، مقررات منع آمد و شد در این کشور نیز که از ابتدای شیوع این بیماری در لیبریا به اجرا گذاشته شده بود، لغو شد. مرزهای این کشور از تابستان سال گذشته بسته بودند.

شیوع بیماری ابولا، علاوه بر گرفتن جان هزاران نفر، موجب افزایش بیکاری و کمبود مواد غذایی نیز شده بود. صاحبان مشاغل خرد در این میان آسیب بیشتری از شرایط ناشی از وضعیت اضطراری این کشورها دیده اند. مردم این کشورها تا پیش از این به راحتی برای تجارت به نواحی و بازارهای مرزی همسایگان خود وارد می شدند و مسدود شدن مرزها موجب متوقف شدن این فعالیت های تجاری شده بود.

ابولا در میان سه کشور گینه، لیبریا و سیرالئون بیشترین قربانی را به جای گذاشته است. سهم لیبریا با نزدیک به ۴۰۰۰ نفر بیشتر از دیگر کشورها بوده و به گفتۀ مقامات این کشور، تقریبا بعد از گذشت یکسال از شیوع آن، اکنون شمار مبتلایان به این بیماری به کمتر از ۱۰ بیمار در لیبریا رسیده است. هر چند که چند نمونۀ مشکوک به این بیماری طی روزهای اخیر دیده شده اما ابتلای آنها به ابولا تایید نشده و تنها برای رعایت جوانب احتیاط، این افراد در قرنطینه نگهداری می شوند.

ابولا مدارس را نیز به تعطیلی کشانده بود و حالا بعد از تقریبا ۶ ماه، مدارس درهای خود را به روی دانش آموزان باز کرده اند. این مدارس همگی توسط یونیسف به تجهیزات اولیۀ پزشکی از جمله جعبه های بهداشتی برای دانش آموزان مجهز شده است. هدف از این کار، تشویق آنها به رعایت اصول بهداشتی و بویژه نظافت فردی بمنظور پیشگیری از انتقال این بیماری عنوان می شود.

شیوع این بیماری موجب مهاجرت هزاران نفر از این کشور پیش از مسدود شدن مرزها شده بود. ژنرال گماکون مونگر از ادارۀ مهاجرت و تابعیت لیبریا می گوید: این بیماری تاثیر زیادی بر روی اقتصاد ما گذاشت. فکر می کنم بازگشایی مرزها به معنای پایان ابولاست اما واقعیت این است که هنوز به طور صد در صد از این بیماری رها نشده ایم.

در مجموع بیست و سه هزار نفر در کشورهای غرب آفریقا به این بیماری مبتلا بودند که از این میان، دست کم ۹۲۰۰ نفر جان باخته اند. علیرغم تحقیقات در آزمایشگاههای معتبر داروسازی، هنوز هیچ دارویی برای درمان ابولا کشف نشده است.