انصارالله یمن: منصور هادی مشروعیت ندارد/تمدید تحریم‌های شورای امنیت علیه عبدالله صالح

سیاسی

در واکنش به اقدام عبدربه منصور هادی مبنی بر پس گرفتن رسمی استعفایش از پارلمان یمن، جنبش "انصارالله" در بیانیه‌ای اعلام کرد که منصور هادی مشروعیت خود را از دست داده است. در همین حال شورای امنیت تحریم‌های اعمال شده علیه علی عبدالله صالح و کسانی که در روند سیاسی یمن کارشکنی می کنند برای یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، جنبش مردمی انصارالله یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن مشروعیت خود را از دست داده و از سوی دستگاه قضایی تحت تعقیب است.

جنبش انصارالله در این بیانیه‌ اعلام کرد که اقدامات هادی را که به یمن، امنیت، ثبات و اقتصاد آن ضرر رسانده، زیر نظر دارد.

همچنین در این بیانیه از تمامی کشورهای دوست و برادر درخواست شده تا به خواسته‌های مردم یمن و تصمیماتشان احترام بگذارند و تعاملی با عبد ربه منصور هادی نداشته باشند چراکه وی دیگر در هیچ جایگاه رسمی قرار ندارد.

از سوی دیگر گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از این است که عبدالملک حوثی، رهبر جنبش انصارالله، ابو علی الحاکم، رهبر میدانی این جنبشو فرد شماره دو انصارالله را مسوول اداره فعالیت‌ها در استان‌های جنوبی کرد.

در همین حال اعضای شورای امنیت در نشست روز سه شنبه خود تحریم‌های اعمال شده علیه کسانی که در روند سیاسی یمن کارشکنی کرده و طرح شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن را به چالش می‌کشانند یک سال دیگر تمدید کرد.

از جمله این افراد که تحریم‌ها علیه آنها تمدید شده علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن است.

شورای امنیت همچنین در اقدامی مغرضانه و در راستای مخالفت با انقلاب مردمی یمن، تحریم‌های اعمال شده علیه دو تن از رهبران گروه انصارالله را تمدید کرد.

اعضای شورای امنیت در این نشست بر لزوم آغاز روند انتقال سیاسی به صورت کامل در یمن براساس نتایج کنفرانس گفت‌وگوی ملی و همسو با طرح شورای همکاری خلیج فارس و مکانیسم اجرایی آن تاکید کرد.

این شورا همچنین اعلام کرد که اوضاع یمن همواره مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت تا مشخص شود که تدابیر اتخاذشده مناسب است یا خیر.

پیشتر انگلیس قطعنامه‌ای را ارائه داده بود که در آن تاکید شده بود "وضعیت در یمن همچنان تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است و این نیاز وجود دارد تا روند انتقال سیاسی به صورت کامل در این کشور در زمان مناسب و همسو با طرح شورای همکاری خلیج فارس و مکانیزم اجرایی آن و توافق صلح و شراکت اجرا شود."

در این قطعنامه همچنین اعلام شده فعالیت کارشناسان در مورد یمن تا 25 مارس 2016 تمدید می‌شود.

انتهای پیام

کد N744357