سفیر پیشین ایران در لبنان: آمریکا منتظر نتیجه مذاکرات هسته‌ای برای نابودکردن داعش است

داعش,مذاكرات هسته‌اي

سفیر پیشین ایران در لبنان گفت: آمریکا و غرب هنوز هم به صورت جدی به دنبال نابودی داعش نیستند و آمریکا تصمیم دارد تا پس از دستیابی به توافق هسته‌ای احتمالی با ایران داعش را به صورت کامل نابود کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رکن آبادی، وزیر پیشین ایران در لبنان در نشستی که با موضوع بررسی نقش ایران در تقویت محور مقاومت در منطقه در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق برگزار شد، اظهار کرد: اسرائیل از سال 1978 به ترویج روحیه ناامیدی و حرکت به سمت سازش با این رژیم در میان فلسطینیان را آغاز کرد و در همان زمان نیز انور سادات پادشاه پیشین مصر ضمن سفر به اراضی اشغالی این رژیم را به رسمیت شناخت.

او ادامه داد: امام موسی صدر ده سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هسته مرکزی جبهه مستضعفین در لبنان را تشکیل داد که بعدها حزب الله از این گروه انشقاق پیدا کرد و تشکیل شد. در سال 1982 اسرائیل در حمله به لبنان تا بیروت نیز پیشروی کرد اما ایستادگی حزب الله باعث جلوگیری از ورود اسرائیل با پایتخت لبنان شد. از این تاریخ به بعد موازنه قدرت با عملیات‌های شهادت طلبانه به نفع حزب الله تغییر کرد. همچنین در سال 1990 نیز به دلیل شروع انتفاضه اول فلسطین و ادامه عملیات های شهادت طلبانه، آمریکا و اسرائیل که احساس خطر می کردند پیشنهاد برگزاری کنفراس صلح را به فلسطین می دهند که نتیجه آن امضای قرارداد اوسلو در سال 1993 می‌شود. مهم ترین بند این قرارداد به رسمیت شناختن اسرائیل توسط فلسطین بود که از سوی یاسر عرفات امضا شد.

رکن آبادی در ادامه گفت: اسرائیل پس از شکست از لبنان در سال 1996 تلاش کرد تا با خیانت به سرلشکر آنتوان لهب که درواقع جاسوس نظامی اسرائیل در ارتش لبنان بود به دلیل کینه ای که مردم لبنان از همکاری او با اسرائیل داشتند میان مردم لبنان و نیروهای لهب جنگ داخلی راه بیاندازد. پس از اتمام جنگ و دستگیری سرلشکر آنتوان لهب و نیروهای او این توطئه اسرائیل با هوشیاری سید حسن نصرالله که دستور داد پس از دستگیری این افراد خائن آن‌ها را شکنجه نکنند خنثی شد.

سفیر پیشین ایران در لبنان در ادامه اظهار کرد: پس از سرنگونی صدام حسین توسط آمریکا، آمریکا و اسرائیل که می خواستند نظام ایران را نیز از سر راه بردارند ابتدا تلاش کردند بازوان ایران که حزب الله بود را در جنگ 33 روزه لبنان نابود کنند که زمینه حمله به ایران فراهم شود البته در این جنگ نیز از نیروهای مقاومت شکست خوردند. پس از این شکست و پی بردن رژیم صهیونیستی به حزب الله اسرائیل تصمیم گرفت به ضعیف ترین حلقه مقاومت یعنی نوار غزه حمله کند. در سال 2009 ،2 هزار و 200 نفر از اسرائیل به سمت شهر کوچک غزه حرکت کردند که با عملیات های شهادت طلبانه نیروهای مقاومت حتی یکی از این تانک ها به غزه نرسید.

او ادامه داد: اسرائیل به دلیل آنکه حزب الله درگیر جنگ با نیروهای تکفیری در سوریه بود در سال 2013 تصمیم گرفت که ابتدا قدرت حزب الله را با بمباران منطقه ای اندازه گیری کند و سپس به آن حمله کند. در صورتی که حزب الله پاسخی ندهد به آن معنی خواهد بود که حزب الله تضعیف شده است و اسرائیل می تواند حمله خود را آغاز کند اما حزب الله با کمک حمایت های نظامی ایران به منطقه پاسخ این حمله اسرائیل را با موشک های خود داد.

در سال 2014 نیز رژیم صهیونیستی که فکر می کرد حماس به دلیل اختلاف با ایران به شدت تضعیف شده است می تواند به جبهه حماس حمله کند که البته در این جنگ نیز رژیم صهیونیستی به گفته معاون وزیر جنگ اسرائیل پس از 51 روز جنگ در غزه شکست خورد.

رکن آبادی در ادامه گفت: در تابستان 1999 آمریکا و ناتو تصمیم گرفتند تا با حمله با سوریه بشار اسد را برکنار کنند و حتی روز حمله نیز مشخص شده بود که البته این امر با اتخاذ مواضع قوی از سوی مقام معظم رهبری در حمایت همه جانبه از سوریه لغو شد. هم اکنون اگر حمایت های نظامی، مالی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران از محور مقاومت نبود تاکنون این جبهه نابود شده بود.

هم اکنون نیز شش قدرت برتر جهان مقابل اقتدار جمهوری اسلامی ایران زانو زده اند و مجبور به مذاکره هستند. خود غرب نیز اذعان دارد که در مواجهه با ایران تنها گزینه دیپلماسی جواب می‌دهد.

انتهای پیام

کد N744080