جهانگیری: پیش بینی می شود 16 هزار میلیارد تومان برای یارانه سال 94 کسری داشته باشیم

معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري

اسحاق جهانگیری با اشاره به اینکه گاهی گفته می شود دولت در تصمیم‌گیری‌هایش شجاعت ندارد گفت: تصمیم شجاعانه باید مدبرانه و عالمانه و با رعایت همه جوانب باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاون اول رییس جمهور در همایش روز مهندس که در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد با اشاره به اینکه پس از گذشت یک سال و نیم از عمر دولت تدبیر و امید موفق شدیم بسیاری از مشکلات پیش روی نظام را کنترل کنیم اظهار کرد: در حوزه سیاست خارجی دولت در شروع کارش با چالش‌های جدی روبه رو بود و دشمنان انقلاب اسلامی سعی داشتند به بهانه بیجا، تحریم های ظالمانه ای علیه ایران وضع کنند علی رغم اینکه می‌دانستند ملت ایران و دانشمندان جوان آن با اتکا به توان خود صرفا به دنبال استقرار این دانش در داخل کشور هستند.

وی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته دولت گفت‌وگوهای پیچیده و فشرده ای با قدرت های جهانی داشته است تصریح کرد: امید است نتیجه گفت‌وگو به خیر ملت ایران منجر شود و بخشی از چالش های بین المللی کشور کاهش یابد.

جهانگیری با بیان اینکه در زمینه مسائل اقتصادی شرایط برای کشور پیچیده تر بود افزود: اوضاع اقتصادی کشور نیازمند تصمیمات جدی است؛ چرا که در برخی حوزه ها تصمیمات ناصحیحی در گذشته اتخاذ شده بود که تصحیح تصمیم ها نیازمند زمان بیشتری بود. اما در مدت 18 ماه با سیاست حاکمیت انضباط پولی و مالی در تصمیمات دولت شاهدیم که تورم بالای مهرماه 92 به تورم 15.7 درصد در بهمن 93 رسید.

جهانگیری در ادامه به عملکرد برخی رسانه‌ها از سر بی اطلاعی در حوزه اقتصادی اشاره کرد و گفت: روز گذشته رییس جمهور اشاره کردند که تورم بهمن ماه صفر بوده است. اما یکی از روزنامه ها نوشته بود این گفته رییس جمهور در حالی است که به گزارش مرکز آمار تورم 15.7 درصد است.

وی افزود: باید توضیح دهیم که تورم به 3 صورت اعلام می شود یکی تورم سالانه که 15.7 درصد است دوم تورم ماهانه که برای بهمن ماه صفر اعلام شد و سوم تورم نقطه‌ای که حدود 14.4 درصد است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در بخش های مختلف اقتصادی شاهد رونق اقتصادی بوده‌ایم خاطرنشان کرد: از ابتدای کار دولت موضوع رونق تولید و خروج از رکود دنبال شده است و طبق آمار رسمی شش ماهه اول امسال رشد اقتصادی کشور 4 درصد بوده است. و این رشد در بخش کشاورزی ، صنعت و نفت و گاز و خدمات کشور پررنگ بوده است. به طوری که در حوزه گاز امسال بیش از 100 میلیون متر مکعب به میزان گاز تولیدی کشور اضافه شده است که عمده آن از میدان مشترک پارس جنوبی بوده است چرا که این میدان مشترک بین ایران و قطر است و تذکر داده شد تا متناسب با سهم ملت ایران از این میدان مشترک برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی رشد اقتصادی مثبت داشته‌ایم گفت: رشد اقتصادی در حوزه کشاورزی نسبت به 6 ماهه اول سال گذشته 3.2 درصد بوده است که این حرکت روبه جلو باید استمرار یابد.

جهانگیری در ادامه به دغدغه جدی کاهش بهای نفت اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد این اتفاق اقتضایات سیاسی و اقتصادی دارد اما دولت در چند ماه گذشته موفق شده است تا سیاست‌های خود را تنظیم کند و حتی با نفت 40 دلاری با حداقل مشکلات از شرایط عبور کنیم.

وی با بیان اینکه کاهش قیمت نفت در بودجه سالانه تاثیرگذار است گفت: در سفری که به عراق داشتم مسئولان این کشور اشاره می کردند که 95 درصد بودجه‌شان وابسته به نفت است اما جای خوشبختی است که در بودجه 216 هزار میلیاردی برای سال 94 تنها حدود 53 هزار میلیارد تومان از نفت درنظر گرفته شده است یعنی حدود 25 درصد.

ادامه دارد...

کد N743773