استقبال کمیسیون اروپا از ارائه فهرست اصلاحات پیشنهادی یونان

سیاسی

پس از آن‌که دولت یونان فهرست اصلاحات اقتصادی پیشنهادی خود را سر وقت به مقامات اروپا تحویل داد، یک مقام شاخه اجرایی اتحادیه اروپا تاکید کرد این فهرست که قرار است باعث تمدید چهارماهه بازپرداخت وام اضطراری یونان شود، از جامعیت کافی برای آن که یک نقطه شروع مطلوب باشد،‌ برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مقام کمیسیون اروپا که نام خود را فاش نساخت، گفت که این کمیسیون از بابت تعهد قدرتمند یونان به مبارزه با فرار از پرداخت مالیات و فساد مالی دلگرم شده است.

این مقام اروپایی همچنین خاطرنشان کرد، پیش از ارسال این فهرست از سوی یونان تعاملات مثبتی در روزهای گذشته میان مقامات این کشور و نمایندگان کمیسیون اروپا و دیگر نهادها وجود داشته است.

این در حالی است که بازخورد مثبت فهرست اصلاحات پیشنهادی یونان نزد اتحادیه اروپا موجب شد تا شاخص بازار بورس این کشور 4 / 6 درصد رشد پیدا کند.

دولت چپ‌گرای حزب سیریزا در یونان که هم خواهان عمل به وعده‌های انتخاباتی خود بوده و هم خواهان کاستن از فشار طلبکاران یونان در این کشور است، فهرست اصلاحات پیشنهادی خود را پیش از رسیدن ضرب‌الاجل روز دوشنبه ارائه کرد.

یروئن دیسلبلوئم، رئیس گروه یورو به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که فهرست یونان را سر وقت دریافت کرده و در حال حاضر نهادهای ناظر مشغول ارزیابی این فهرست هستند.

این در حالی است که قرار است اواخر امروز یک کنفرانس تلفنی میان وزرای دارایی منطقه یورو به منظور بحث بر سر فهرست یونان برگزار شود، البته برگزاری این کنفرانس مشروط به نظر مثبت نمایندگان سه نهاد ناظر کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول درباره این فهرست است.

رئیس گروه یورو اظهار امیدواری کرد که اتفاقات امروز منجر به بازیابی اعتماد میان همه طرف‌ها شده و سبب شود اقتصاد یونان مجددا به روال سابق بازگردد.

وی به قانونگذاران اتحادیه اروپا گفت: این ضروری است که ما وضعیت یونان را با ثبات کنیم تا زمان کافی برای همکاری‌های بیشتر در آینده با یونان و گذار از این دوره را به دست آوریم.

همچنین یک سخنگوی دولت یونان نیز گفت: اساس فهرست اصلاحات پیشنهادی یونان بر وعده انتخاباتی حزب سیریزا به منظور رفع بحران انسانی در این کشور است.

انتهای پیام

کد N743567