الحیات مدعی شد

بررسی میزان اورانیوم غنی‌شده موجود در ایران در نشست ژنو

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي,اورانيوم

الحیات به نقل از منابع آگاه مدعی شد که در نشست اخیر ژنو مسایلی از قبیل میزان اورانیوم غنی‌شده‌ای که باید در ایران بماند و درخواست طرف آمریکایی مبنی بر اینکه (این مقدار) نباید بیش از 500 کیلوگرم باشد و بقیه باید به خارج از کشور منتقل شود، مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این روزنامه در مطلبی با عنوان " پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای" آورده است: روز گذشته دور مهم مذاکرات هسته‌ای بین وزیران خارجه ایران و آمریکا در ژنو پایان یافت و طرفین بر پیشرفت در مذاکرات تاکید کردند.

آنها هم‌چنین در عین حال اظهار داشتند که مسیر طولانی برای امضای توافق نهایی باید طی شود.

به نوشته این روزنامه در این نشست علاوه بر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و جان کری، وزیر خارجه آمریکا، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز حضور داشتند و در مراحل بعدی نیز تعدادی از اعضای دو طرف و حسین فریدون، فرستاده رییس جمهور ایران، هلگا اشمیت به این جمع پیوستند.

الحیات افزود که اگر چه جزئیات این دور از مذاکرات فاش نشده اما منابع آگاه اعلام کردند که در این مذاکرات مسایلی مورد بررسی طرفین قرار گرفت که از جمله میزان اورانیوم غنی‌شده‌ای است که باید در ایران بماند و دوم درخواست طرف آمریکایی مبنی بر اینکه (این مقدار) نباید بیش از 500 کیلوگرم باشد و بقیه باید به خارج از کشور منتقل شود هم‌چنین واشنگتن خواهان کاهش تعداد سانتریفیوژها به 7800 سو و افزایش تدابیر نظارتی بر فعالیت‌های غنی‌سازی به گونه‌ای که فراتر از مفاد پروتکل الحاقی معاهده منع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای باشد.

به نوشته این روزنامه طرف آمریکایی درخواست کرده است که این محدودیت تا 15 سال اجرا شود.

الحیات در ادامه به نقل از منابع ایرانی نیز افزود که در حال حاضر پیشرفتی در این توافق در برخی موارد مذکور حاصل شده است هم‌چنین حضور وزیر انرژی آمریکا و همتای ایرانی‌اش در مذاکرات به دستیابی به تفاهمات فنی کمک کرده است و انتظار می‌رود که بررسی آن در اوایل هفته آینده در سطح مسئولان تکمیل شود.

به گزارش ایسنا این ادعا در حالی مطرح شده که مجمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان پس از پایان مذاکرات اخیر در ژنو درباره انتشار خبری در برخی رسانه‌ها درباره توافق در کلیات در این دوره نشست ژنو گفت: توافق جزئی و کلی نخواهیم داشت بلکه معتقدیم باید توافق همزمان پیش برود البته ما در یک لحظه نمی‌توانیم درباره همه موضوعات توافق کنیم. بنابراین لازم است که موضوعات را تک تک جلو ببریم و الان هم داریم همین کار را انجام می‌دهیم .

وزیر خارجه کشورمان افزود: درباره برخی موضوعات گام‌هایی رو به جلو برداشته شده است ولی در نهایت توافق به صورت یک مجموعه جزئیات و نکات ریز خواهد بود.

انتهای پیام

کد N743322