مخالفت مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی به 60 درصد فوب خلیج‌فارس

هدفمندي يارانه‌ها,بودجه 94

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز با افزایش قیمت حامل‌های انرژی به 60 درصد فوب خلیج‌فارس مخالفت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز با افزایش قیمت حامل‌های انرژی به 60 درصد فوب خلیج‌فارس مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پیشنهاد غلامرضا مصباحی‌مقدم پیش‌بینی شده بود که درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال 94 به 62 هزار میلیارد تومان افزایش یابد و قیمت حامل‌های انرژی نیز حداقل به 60 درصد فوب خلیج‌فارس برسد.

در جریان طرح این پیشنهاد غلامرضا کاتب در اخطاری با تاکید بر لزوم پی‌ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه جهت ایجاد رفاه، رفع فقر و برطرف کردن هر نوع محرومیت گفت که پیش‌بینی کسب درآمد 62 هزار میلیارد تومانی از حامل‌های انرژی در حالی است که اکنون 32 هزار میلیارد تومان از محل اجرای هدفمندی درآمد کسب نمی‌شود پس این چه کمکی به رفع محرومیت و برقراری عدالت خواهد کرد؟

محمدمهدی مفتح نیز سخنگوی کمیسیون تلفیق نیز ضمن مخالفت با پیشنهاد مصباحی‌مقدم، اظهار کرد: بحث این بود که آیا افزایش قیمت حامل‌ها یک باره باشد یا این افزایش به شکل تدریجی پیش‌بینی شود؟ نهایتا مجلس به این جمع‌بندی رسید که با توجه به مصالحی که افزایش تدریجی قیمت‌ها به دنبال دارد این افزایش قیمت به تدریج صورت گیرد.

وی افزود: چطور اقتصاد ما با این وضعیت از نظر رکود و تورم می‌تواند افزایش یک مرتبه‌ای قیمت‌ حامل‌های انرژی را تا سقف درآمد 62 هزار میلیارد تومان تحمل کند. ما نماینده مردم هستیم و این وضعیت افزایش قیمت واقعا قابل تحمل نیست.

نمایندگان مجلس نهایتا با 98 رای موافق، 73 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر با پیشنهاد افزایش درآمد حاصل از اجرای هدفمندی به 62 هزار میلیارد تومان و افزایش قیمت حامل‌های انرژی تا 60 درصد فوب خلیج‌فارس مخالفت کردند.

انتهای پیام

کد N742845