25 سال حبس جزای توطئه برای کشتن آمریکایی‌ها در افغانستان

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، دو مردی که به تلاش برای پیوستن به القاعده و آموزش برای انجام حملات علیه آمریکایی‌ها در افغانستان متهم بودند، به 25 سال حبس در زندان فدرال محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، ویرجینیا فیلیپس، قاضی منطقه‌ای آمریکا روز دوشنبه، سهیل عمر کبیر، 37 ساله و رالف دلئون 26 ساله را به 25 سال حبس محکوم کرد و گفت که طبق نظر دادستان‌ها این افراد در زمین‌های پینت بال و میدان‌های تیر در کالیفرنیای جنوبی تمرین می‌کردند تا برای عملیات آماده شوند.

دو فرد مذکور ماه سپتامبر در دادگاه فدرال محکوم شدند و اتهام آنها تلاش برای فراهم کردن مقدمات حمله و قتل نظامیان آمریکایی و پرسنل دولتی بوده است.

دلئون همچنین به توطئه برای قتل، آدم‌ربایی و یا مثله کردن محکوم شده است.

دادستان‌های آمریکایی می‌گویند، مدارک نشان می‌دهد که عمر کبیر در سال 2010 رالف دلئون و یکی دیگر از متهمان را به نام میگوئل آلخاندرو سانتانو ویدریالس را با ایدئولوژی شبه‌نظامیان آشنا کرد و پس از آن در سال 2012 به افغانستان سفر کرد و آنها را نیز ترغیب کرد تا به القاعده بپیوندند. اواخر همان سال دلئون و سانتانا چهارمین متهم را به نام عرفان دیوید گوجالی جذب کردند و طبق گفته دادستان‌ها، می‌خواستند که وی نیز به خشونت‌های افراط‌گرایان در خارج ملحق شود.

دلئون، سانتانا و گوجالی در نوامبر 2012 به دست اف بی آی بازداشت شدند و این در حالی بود که آنها می‌خواستند از طریق مکزیک به افغانستان پرواز کنند.

عمر کبیر از سوی پرسنل ارتش آمریکا در افغانستان بازداشت شد. سانتانا و گوجالی نیز به جرم خود اعتراف کرده و منتظر دادگاهشان هستند.

استفانی یونکورا، دادستان آمریکایی در بیانیه‌ای گفت: این پرونده نشان می‌دهد که حفظ هوشیاری و اقدام سریع برای مقابله با خشونت افراط‌گرایان لازم و حیاتی است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید، این افراد شدیداً تحت نفوذ انور العولقی سخنگوی متولد آمریکای القاعده در شبه‌جزیره عرب بوده‌اند که سال 2011 در حمله پهپادی سیا کشته شد. عمر کبیر متولد افغانستان است و شهروندی آمریکا را دارد. دلئون نیز شهروند فیلیپین است.

انتهای پیام

کد N742809