اولین سخنرانی سفیر ایران در سازمان ملل: شورای امنیت برای رفع بحران های جهانی فعال شود

شورای امنیت سازمان ملل,سازمان ملل

ایسنا نوشت:

سفیر کشورمان در سازمان ملل تاکید کرد: شورای امنیت بر اساس مفاد منشور در رفع بحران‌های جهانی عمل نماید.

غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص " صلح و امنیت بین‌المللی بر اساس مفاد منشور ملل متحد" به نمایندگی از جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد.

او گفت: اهداف و اصول منشور ملل متحد و اصول حقوق بین‌الملل برای حفظ و ارتقاء صلح و امنیت، حاکمیت قانون، توسعه اقتصادی، پیشرفت اجتماعی و رعایت حقوق بشر برای همگان ضروری است.

سفیر کشورمان در این سخنرانی همچنین گفت: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بر این باورند که تهدیدات و چالشهای موجود و در حال ظهور در جهان امروز بگونه‌ای چند وجهی و مرتبط به هم عامل به نتیجه نرسیدن تلاش کشورها برای دستیابی به توسعه گسترده‌تر و پیشرفت اجتماعی و همچنین مانع برقراری صلح و ثبات و برخورداری از حقوق بشر و حاکمیت قانون می‌باشند.

خوشرو گفت: تمایل فزاینده برخی کشورها در اتخاذ اقدامات یکجانبه، عدم ایفای تعهدات خود به ویژه در موضوع سلاحهای کشتار جمعی و پیمان‌های مربوط به سلاح‌های متعارف، تروریسم، مناقشات، نقض حقوق بشر و حقوق انسان‌دوستانه بین المللی، برای بشر صلح و امنیت جهانی را امری دست نیافتنی کرده است.

نماینده دائم کشورمان در ادامه سخنانش خواستار مقابله با قوانین یا اقدامات یکجانبه و فرامرزی به ویژه وضع تحریم های یکجانبه اقتصادی و تحمیل ممنوعیت سفر به عنوان ابزارهای اعمال فشار بر کشورهای غیر متعهد، گردید.

خوشرو در پایان سخنرانی خود گفت: جنبش عدم تعهد بر این نکته تاکید نموده که مفاد منشور ملل متحد به اندازه کافی استفاده از زور برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را محدود کرده است. بنابر این هرگونه اقدام نظامی تحت نام عملیات پیشگیرانه مخالف منشور است. بدیهی است پرهیز از توسل به فصل هفتم منشور در مورد موضوعاتی که تهدیدی متوجه صلح و امنیت بین المللی محسوب نمی گردند، ضروری است. در این ارتباط شورا موظف است تا در موقع مقتضی سایر مفاد منشور از جمله فصل ششم و هشتم آن را به طور کامل اجرا نماید.

 


23231

 

کد N742792