ترکیه اتهام همکاری با داعش و کردهای سوریه را نمی‌پذیرد

سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه با اعلام اینکه آنکارا پیش از عملیات نظامی در سوریه با حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه و یا داعش تماس نداشته است، گفت که حزب مذکور سازمانی تروریستی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه پس از آنکه حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (PYD) گفت که در عملیات اخیر ترکیه در خاک سوریه مشارکت داشته است، تاکید کرد: اول از همه باید بگویم که از نظر ما پی وای دی سازمان تروریستی است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ترکیه عملیات نظامی گسترده‌ای را در خاک سوریه بدون اطلاع قبلی مقام‌های دمشق انجام داد تا بقایای سلیمان شاه، پدربزرگ بنیان‌گذار امپراتوری عثمانی را خارج کنند. به همراه بقایای وی همچنین مصنوعات موزه سلیمان‌شاه و 40 نگهبان مقبره مذکور خارجه شدند.

دولت آنکارا تاکید دارد که عملیات فوق بدون تماس با اعضای داعش و یا حزب کردهای سوریه انجام شده است و این در حالی است که مقبره مذکور در استان رقه سوریه است که هم‌اکنون کنترل آن در دست تروریست‌های داعش است.

ترکیه می‌گوید که حزب اتحاد دموکراتیک شاخه سوری حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) است و همانند آن سازمان تروریستی محسوب می‌شود. با این حال صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک می‌گوید که وی اغلب برای بحث در مورد مسائل منطقه‌ای به آنکارا می‌رود و اخیراً نیز پیش از عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه، به آنکارا رفته بود.

ابراهیم کالین با تاکید بر اینکه در عملیات سلیمان شاه هیچ گروهی به آنها کمک نکرده است، گفت: عملیات مذکور کاملاً با تکیه بر توانمندی‌های نظامی ترکیه انجام شده است.

به گفته وی، آنکارا پیش از عملیات، یادداشتی دیپلماتیک برای ائتلاف ضدداعش و شورای ملی سوریه و نیز دولت سوریه ارسال کرده بود.

انتهای پیام

کد N742751