عبدالله عبدالله: مذاکرات صلح با طالبان ظرف چند روز آینده برگزار می‌شود

رئیس اجرایی دولت افغانستان از تلاش‌ها برای مذاکرات احتمالی صلح با طالبان حمایت کرده و گفت: این مذاکرات ظرف چند روز آینده برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، حمایت "عبدالله عبدالله"، رئیس اجرایی دولت افغانستان از این روند صلح برای پایان دادن به 13 سال اقدامات شبه‌نظامیان طالبان حساس و با اهمیت است.

مقام‌های پاکستان و افغانستان اعلام کردند، چند روز قبل یک هیات نظامی پاکستانی در پیامی به اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان اعلام کردند که رهبران طالبان تمایل خود را برای مذاکرات صلح نشان داده‌اند. درخواست‌های طالبان هنوز مشخص نشده است.

تلاش‌های قبلی برای انجام مذاکرات صلح بی‌نتیجه مانده و هنوز هیچ تاریخ یا برنامه دقیقی برای این مذاکرات اعلام نشده است.

عبدالله در بیانیه‌ای اعلام کرد: روند مذاکرات صلح طی چند روز آتی آغاز می‌شود. امیدوارم که این صلح پایدار بماند. چون این تمایل ملت افغان است. من به مردم افغانستان این اطمینان را می‌دهم که تمام تلاش ما برای حفاظت از آنهاست.

وی به خواسته‌های طالبان اشاره‌ای نکرد اما مدافعان حقوق مدنی نگران این هستند که طالبان خواستار توقف حقوق زنان و انتخابات دموکراتیک به نفع اجرای مجدد قوانین دوران حکومت طالبان شود.

اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان با رهبران کلیدی در پاکستان، چین و سایر کشورهای منطقه به گفت‌وگو می‌پردازد تا از آنها برای متقاعد کردن رهبری طالبان در حضور در این مذاکرات کمک بگیرد.

انتهای پیام

کد N742749