رییس قوه قضاییه:

هجمه‌ها به قوه قضاییه به دلیل ایستادن پای اهداف نظام است

سیاسی

رئیس قوه قضاییه گفت: بخش مهمی از هجمه‌هایی که امروز علیه دستگاه قضایی می‌شود به خاطر این است که قوه قضاییه به عنوان رکن مهمی از نظام جمهوری اسلامی پای اهداف و ارزش‌های این نظام ایستاده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله آملی لاریجانی طی سخنانی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی با اشاره به روایاتی مربوط به شأن قاضی گفت: ما باید عظمت امر قضا را بدانیم و برای این کار عظیم آماده باشیم. در قانون اساسی علاوه بر فصل خصومت و احقاق حق وظایف بزرگ دیگری بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده که بخشی از آن‌ها به عهده‌ قضات و بخشی دیگر به عهده غیرقضات است.

وی تصریح کرد: پیش بینی نظارت قوه قضاییه بر دستگاه‌های اجرایی توسط دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی موضوعی است فراتر از فصل خصومت؛ بنابراین دستگاه قضایی وظیفه‌ بسیار بزرگ نظارت بر دستگاه‌های اجرایی را نیز بر عهده دارد.

وی با بیان این که خوشحالیم که امروز دستگاه قضایی از نظر اقتدار و نوگرایی در مسیر اعتدال گام برمی‌دارد گفت: قوه قضاییه به لحاظ نوع کاری که دارد دائما باید نو شود، البته متاسفانه در دوره‌ای از این امر محروم بودیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیش‌بینی جذب 4 هزار قاضی در برنامه‌ پنجم توسعه گفت: امیدواریم در برنامه ششم نیز اجازه جذب همین تعداد قاضی به قوه قضاییه داده شود و همچنین امیدواریم یک برنامه جذب دائمی به فراخور نیاز داشته باشیم.

آملی‌لاریجانی با بیان این که دستگاه قضایی به لحاظ قانونی و شرایط جهانی وظایف مهمی را بر عهده دارد گفت: دستگاه قضایی رکن مهمی از نظام جمهوری اسلامی است و نظریه‌ امام خمینی (ره) که توسط مقام معظم رهبری از آن به مردم سالاری دینی تعبیر می‌شود راه جدیدی است. یعنی ترکیبی بین اتکال به آرای مردم و جمع ارزش‌های اخلاقی و معنوی است و به همین جهت ما این ویژگی ها را در نظام‌های سیاسی دیگر احساس نمی‌کنیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: بخش مهمی از هجمه‌هایی که امروز علیه دستگاه قضایی می‌شود به خاطر این است که قوه قضاییه به عنوان رکن مهمی از نظام جمهوری اسلامی پای اهداف و ارزش‌های این نظام ایستاده است.

ادامه دارد ...

کد N742689