یک کارشناس مسایل ترکیه در گفت‌وگو با ایسنا تشریح کرد

آیا دست داعش و آنکارا در یک کاسه است؟

تركيه,داعش

اگر چه چند روز گذشته رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در تهران در گفت‌وگو با ایسنا، به شدت هرگونه همکاری میان دولت این کشور و ترکیه را تکذیب و تاکید کرد: همکاری با یک گروه تروریستی برای ترکیه چه منافعی به همراه دارد؟ اما ورود بدون مجوز ترکیه در بامداد روز یکشنبه به خاک سوریه، کشوری که در چند سال گذشته، میدان درگیری‌ها، بحران‌ها و تنش‌های مختلف بوده و داعشی‌ها و امثال آن در گوشه و کنار آن حضور دارند، بار دیگر سوالاتی را در ذهن همگان ایجاد کرد آیا همانگونه که مالیک کایا، کارشناس مسایل ترکیه معتقد است، دست داعش و آنکارا در یک کاسه است؟

مالیک کایا در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، درباره اقدام اخیر دولت ترکیه مبنی بر ورود به خاک سوریه بدون مجوز به بهانه حفاظت از مقبره سلیمان شاه گفت:‌ این حادثه برخلاف مقررات بین‌المللی است.

این کارشناس مسائل ترکیه اضافه کرد: سوریه نزدیک به چهار سال است که در بحران به سر می‌برد و مورد تهاجم دسیسه‌ها و توطئه‌های اجانب قرار گرفته است. وارد شدن به چنین کشوری که نمی تواند حتی از خود دفاع کند و سربازانش در جایی دیگر مشغول مبارزه با تروریست ها هستند، افتخار نیست.

وی اضافه کرد:‌ هدف اصلی آن‌ها مسائل دیگری بوده و پشت پرده وقایع دیگری وجود دارد، هم مسائل داخلی ترکیه و هم مسائل داخلی عراق و سوریه در این باره مهم است. در حال حاضر در داخل ترکیه در مجلس قانون جنجالی در حال بررسی است، از آنجایی که اکثریت مجلس را حزب عدالت و توسعه در دست دارد این قانون به تصویب می رسد، بنا بر این قانون حوزه اختیارات نیروهای امنیتی و اطلاعاتی افزایش یافته و حوزه عمل آن‌ها گسترده‌تر می‌شود. همین مسئله باعث اختلافات جدی میان اعضای پارلمان شده است .

کایا با تاکید بر اینکه جامعه ترکیه به سمت التهاب حرکت می‌کند، تصریح کرد: دولت ترکیه برای اینکه بتواند افکار عمومی را منحرف کند نیاز به فرافکنی دارد . بهانه حفاظت از مقبره سلیمان شاه را به همین دلیل ایجاد کرد تا بدین شکل افکار عمومی را منحرف کند.

این کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به عوامل خارجی تاثیرگذار بر اقدام اخیر آنکارا علیه سوریه، گفت: دو روز گذشته میان ترکیه و آمریکا یک قرارداد رسمی برای آموزش مخالفان سوری امضا شد و به طور آشکار مخالفان بشار اسد از این پس توسط ترکیه آموزش می‌بینند. با توجه به این مساله ترکیه در عملیات اخیر به صورت شبانه وارد خاک سوریه شد . هنوز مشخص نیست که چه امکانات و تجهیزاتی را برای مخالفان سوری برده است.

وی در ادامه درباره ارتباط ترکیه با داعش گفت:‌ ترکیه در حال حاضر به طور وسیع متهم به همکاری با داعش است. دست کم زمینه لازم برای ورود داعش به خاک سوریه را فراهم می‌کند و از سوی دیگر ترکیه به صورت رسمی از جبهه النصره حمایت کرده و این جبهه با داعش بیعت کرده است. اگرچه ترکیه هرگونه ارتباط را تکذیب می‌کند اما رفتارش دوگانه بوده و این اتفاقات نشان می‌دهد که دستشان در یک کاسه بوده است.

کایا با اشاره به ماجرای گروگانگیری 49 تبعه ترکیه در کنسولگری موصل گفت:‌ هنوز ابعاد این گرونگانگیری مشخص نشده و مبهم است که ترکیه چه امکاناتی در اختیار داعشی‌ها قرار داده است تا بتواند اتباع خود را آزاد کند، اینها مسائلی است که تا به حال دولت ترکیه علیرغم اصرار احزاب مخالف برای پاسخگویی از آن‌ها سرباز زده است.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی مقبره سلیمان شاه و تحت کنترل بودن این منطقه توسط نیروهای داعش گفت: جای تعجب دارد در حالی که نیروهای داعش تمامی مقبره ها و مساجد در مسیر راه خود را تخریب می‌کند تاکنون هیچ صدمه‌ای به این مقبره وارد نشده است. این مسئله جای بحث دارد و باید آنکارا پاسخگو باشد.

به گزارش ایسنا، مقبره سلیمان شاه در سی کیلومتری مرز ترکیه و سوریه قرار دارد که تحت توافق با فرانسه در سال 1921 که در آن زمان قدرت استعماری در سوریه بود، محوطه این آرامگاه به عنوان خاک ترکیه در نظر گرفته شده و آنکارا حفاظت آن را برای خود محفوظ دانست.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه پس از اقدام اخیر ترکیه در عملیات تخلیه مقبره سلیمان در جمع خبرنگاران اعلام کرد : بر ای انجام این عملیات از هیچ کشوری اجازه گرفته نشده است و آنکارا در این باره تصمیم‌گیری کرده است.

داود اوغلو با توجیه اینکه این عملیات پس از مورد هدف قرارگرفتن و از بین رفتن مواضع داعش در این منطقه انجام گرفته است موفقیت آمیز بودن این عملیات را اینگونه توجیه کرد.

داوود اوغلو در ادامه افزود که این انتقال به صورت موقت انجام گرفته است و از یک ماه گذشته برای انجام این عملیات برنامه ریزی شده است.

تنها منابع کوبانی اعلام کردند که پیش از این عملیات یک هیأت رسمی از ترکیه برای اعلام این عملیات با مقامات این منطقه گفت‌وگو کردند . البته مقبره سلیمان شاه برای ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است و با توجه به اینکه اردوغان خود به دنبال احیای امپراطوری عثمانی است اهمیت این مقبره دو چندان شده است . این مقبره تنها جایی است که خارج از مرزهای ترکیه به عنوان خاک ترکیه محسوب می‌شود.

عملیات تخلیه مقبره سلیمان شاه بدون تلفات چندانی انجام گرفت که عدم انجام درگیری در کشوری که نیروهای داعش در آن حضور گسترده دارند تعجب بسیاری را در سراسر جهان برانگیخت و بار دیگر سوالاتی مبنی بر ارتباط داعش با دولت ترکیه در ذهن بسیاری به وجود آمد.

انتهای پیام

کد N742682