هشدار نسبت به رزمایش‌های ناگهانی روسیه در کشورهای حوزه بالتیک

افزایش تعداد مانورهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز کشورهای حوزه بالتیک باعث نگرانی شدید این کشورها شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری بیزینس اینسایدر، از زمان آغاز بحران اوکراین، روسیه مانورهای نظامی را در نزدیکی مناطق حوزه بالتیک آغاز کرده که این مانورها دائماً در حال افزایش است.

مارتین هرت، معاون مدیر مرکز بین‌المللی استونی در امور دفاعی و امنیتی معتقد است، افزایش مداوم این مانورها به معنای القای امنیت کاذب به اروپا است چراکه این مانورها به شدت به امری عادی و نرمال تبدیل شده‌اند.

وی گفت: به نظر من مقامات روسیه قصد دارند آمادگی نیروهایشان را افزایش داده و کشورهای اروپایی را با یک امر عادی جدید روبه‌رو کنند که در آن نیروی هوایی روسیه اغلب مانورهای ناگهانی و بی‌خبر انجام می‌دهد.

هرت افزود: سناریو واقعبینانه علیه کشورهای حوزه بالتیک یک مانور عادی ناگهانی روسیه خواهد بود که بدون اطلاع به یک حمله سریع به یک یا چند پایتخت کشورهای حوزه بالتیک تبدیل خواهد شد. چنین حمله‌ای از احتمال موفقیت بیشتری نسبت به سناریو ترکیبی که در کریمه شاهد آن بودیم، برخوردار خواهد بود.

حمله روسیه به کشورهای حوزه بالتیک همچون لیتوانی، لتونی و استونی یا منجر به یک جنگ بزرگ قاره‌ای می‌شود چراکه ناتو مجبور به نشان دادن واکنش به حمله روسیه خواهد بود یا در غیاب واکنش ناتو، حمله روسیه این ائتلاف نظامی را متلاشی خواهد کرد.

ژنرال آدریان برادشاو، معاون فرمانده نیروهای ناتو در اروپا و یکی از ژنرال‌های عالی‌رتبه انگلیس در چند روز گذشته هشدار دادند، مانورای ناگهانی و بدون خبر روسیه ممکن است منجر به حمله احتمالی به قلمرو ناتو شود.

انتهای پیام

کد N742664