بشار جعفری: تجاوز ترکیه به خاک سوریه نشاندهنده عمق رابطه آنکارا با داعش است

سوريه

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با بیان اینکه تجاوز ترکیه به خاک سوریه تاکیدی بر ارتباط میان آنکارا و داعش است، گفت: آموزش مزدوران خارجی در پادگان‌های آمریکایی در عربستان، ترکیه، قطر و اردن و اعزم آن‌ها به خاک سوریه نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت در خصوص پایبندی به منشور سازمان ملل تاکید کرد: احترام به اصول منشور سازمان ملل و در راس آن احترام به حاکمیت کشورها و حل و فصل درگیری‌ها با ابزارهای مسالمت آمیز و عدم مداخله در امور داخلی کشورها تنها راه تضمین حفظ حاکمیت قانون و صلح و امنیت بین‌المللی و توسعه و تحکیم روابط میان کشورهاست.

وی گفت: سازمان ملل از تلاش‌های برخی کشورها در شورای امنیت برای سلطه بر آن و تبدیل آن به ابزاری که در خدمت منافع و سیاست‌های آن‌ها باشد ضربه دیده است؛ سیاست‌هایی که اصول منشور سازمان ملل و منافع کشورهای دیگر را نادیده گرفته است. سازمان ملل به دلیل چنین سیاست‌هایی از اتخاذ اقدامات لازم جهت اجرایی کردن قطعنامه‌های بین‌المللی از جمله پایان دادن به اشغالگری اسرائیل در جولان سوریه و دیگر کشورهای عربی و ملزم کردن اسرائیل به پایان دادن به سیاست‌های خصمانه و جنایت‌های خود علیه اعراب ناتوان مانده است.

الجعفری تاکید کرد: هر تلاشی برای مبارزه با تروریسم در صورتی که بدون هماهنگی با دولت‌ها و طرف‌های ذی‌ربط صورت بگیرد و با قوانین بین‌المللی در تضاد باشد هیچ گاه به هدف نخواهد رسید همچنین تا زمانی که برخی کشورها از این تلاش‌ها برای تحقق منافع سیاسی استفاده می‌کنند و تا زمانی که از توجه به اقدامات کشورها در حمایت از تروریسم چشم پوشی می‌شود، هیچ تلاشی مثمر ثمر نخواهد بود.

الجعفری خاطرنشان کرد: برخی کشورها برای تحمیل تدابیر یکجانبه و اجباری علیه مردم سوریه و عراق اتخاذ اقداماتی جهت فراهم سازی شرایط برای توجیه مداخله نظامی با بهانه‌های دروغین مثل تجربه‌ای که در لیبی شاهد آن هستیم تلاش می‌کنند.

وی افزود: نظام ترکیه دست به دشمنی و تجاوز آشکار علیه سوریه با کشاندن نیروها و تجهیزات خود به این کشور زد تجاوزی که حقیقت طمع ترکیه در منطقه و عمق روابط این کشور با داعش را نشان داد.

الجعفری گفت: تعهدی که این کشورها برای توجه به حفظ حاکمیت دیگر کشورها داده‌اند کجا رفته‌ است و چرا شورای امنیت چنین تجاوز آشکار و پیش از آن تجاوز اسرائیل به سوریه را محکوم نمی‌کند.

وی تاکید کرد: آموزش مزدوران خارجه در پایگاه‌هایی که پنتاگون آمریکا در عربستان، ترکیه، قطر و اردن بر آن‌ها نظارت دارد و اعزام آن‌ها به سوریه نقض آشکار اصول منشور سازمان ملل است.

انتهای پیام

کد N742561