فواد معصوم: بصره پایتخت اقتصادی عراق شود/آمادگی نیچروان بارزانی برای نشست با العبادی

فواد معصوم

رئیس جمهوری عراق با اشاره به اینکه قصد دارد به زودی در خصوص سهم استان بصره از واردات نفتی عراق با روسای سه گانه کشور نشستی را ترتیب دهد طی سخنانی اظهار کرد: استان بصره مدتی است که مورد بی‌توجهی قرار گرفته اما الان باید نسبت به این استان تجدیدنظر شود و از نظر واردات نفتی و دیگر جنبه‌ها مودر توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق با پیشنهادی مبنی بر اینکه استان بصره به پایتخت اقتصادی عراق تبدیل شود، اظهار کرد: باید تعداد ساکنان در استان بصره آمارگیری شده تا به دولت محلی بصره براساس تعداد ساکنان آن پولی اعطا شود.

وی در خصوص دیدار خود با روسای سه گانه کشور گفت: به شما پیشنهاد می‌کنم تا در نشست‌های خود در بغداد به موضوع بصره بپردازد تا روابط خوب و کارآمدی با این استان برقرار شود.

فواد معصوم طی نشست خود با اعضای شورای استانداری بصره، ضمن ابراز خرسندی از سفر به این استان افزود: من جزوی از بصره هستم چرا که سه سال در این استان زندگی کردم.

وی تصریح کرد: استان بصره دچار مشکلات و بحران‌های متعددی است و این حق مردم بصره است که با عزت و افتخار زندگی کنند چرا که آن‌ها متعلق به یک شهر اصیل هستند.

رئیس جمهور عراق در سخنان خود جمع آوری سلاح‌های غیرقانونی در سطح شهر را خواستار شد چرا که این امر مانع ورود سرمایه‌ گذاران به بصره می‌شود و این استان از نظر بخش گاز و نفت اهمیت زیادی دارد.

فواد معصوم در پایان اوضاع سیاسی عراق را که در جنگ با گروه تروریستی داعش به پیروزی‌هایی رسیده را بسیار خوب خواند.

از سوی دیگر نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان طی سخنانی خطاب به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اعلام کرد که آماده است تا برای حل مشکلات پرونده نفتی و بودجه و برقراری توافق میان بغداد و اربیل، بار دیگر نشستی با همتای خود در بغداد برگزار کند.

نیچروان بارزانی در سخنانی تاکید کرد: دولت کردستان می‌خواهد تا هر چه سریعتر پیش نویس قانون بودجه سال 2015 میلادی اجرا شود، اما عراق می‌گوید که باقی مانده بودجه را پس از پرداخت هزینه‌های خود و سهم دیگر استان‌ها به اقلیم کردستان می‌فرستد.

بارزانی در خصوص مبالغی که اقلیم کردستان از جاهای دیگر دریافت کرده، افزود: بله ما به دولت عراق گفتیم که از چندین شرکت برای پرداخت حقوق کارکنان خود مبالغی را دریافت کردیم.

در همین راستا وزیر دارایی پارلمان اقلیم کردستان اعلام کرد که حدود 16 تریلیون دینار عراقی اقلیم کردستان در دست بغداد است و ما از دولت عراق می‌خواهیم تا این مبلغ را به کردستان بدهد چرا که ما بدهی‌های زیادی داریم.

وی اظهار کرد که دولت اقلیم کردستان سعی دارد تا با بغداد توافق کند اما بهتر است که ما بیشتر در این وضعیت نباشیم و شرایطمان تغییر کند.

وی تصریح کرد: متاسفانه دولت بغداد با اقلیم کردستان مانند یک شرکت نفتی برخورد می‌کند نه منطقه‌ای که جزوی از عراق است.

وزیر دارایی اقلیم کردستان گفت: حیدر العبادی گفته که این پولی است که ائتلاف شیعه آن را تعیین کرده و شما باید به عنوان فراکسیون‌های کردستان با ائتلاف شیعه مذاکره کنید.

پیشتر دولت عراق در 2 دسامبر 2014 میلادی برای حل اختلاف مربوط به صادرات نفت و سهم بودجه با دولت اقلیم کردستان توافق کرده بود.

هوشیار زیباری، وزیر دارایی عراق نیز گفت: طبق این توافق باید 550 هزار بشکه از نفت اقلیم کردستان و چاه‌های کرکوک به وزار نفت عراق ارسال شود که در مقابل سهم کردها از بودجه 17 درصد خواهد بود.

انتهای پیام

کد N742478