اعتراض هزاران ژاپنی به ساخت پایگاه آمریکایی در این کشور

بیش از 3000 تن از مردم ژاپن با تجمع در استان اوکیناوا نسبت به برنامه انتقال پایگاه هوایی نیروهای دریایی آمریکا از فوتنما به شهر ناگو اعتراض کردند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتینک، این تصمیم مقامات ژاپنی از سوی محیط‌بانان محلی به شدت مورد مخالفت قرار گرفته است. محیط‌بانان این ناحیه معتقدند وجود چنین پایگاهی می‌تواند به گیاهان و جانوران منطقه آسیب برساند. همزمان گروه‌های مدنی با انتقاد از حضور نظامی آمریکا در شهر ناگو نسبت به این تصمیم اعتراض کردند.

روز گذشته معترضان با به راه انداختن یک راهپیمایی در خارج از یک پایگاه نظامی آمریکا دست به اعتراض زدند. به گفته پایگاه‌های خبری ژاپن شهردار شهر ناگو از ساکنان اوکیناوا خواسته تا به اعتراض علیه ایجاد این پایگاه آمریکایی در این استان ادامه دهند.

پیش از آن دو تن از اعضای یک گروه مدنی به دلیل تلاش برای وارد شدن به این پایگاه آمریکایی بازداشت شدند. در مقابل حدود 300 تن از مردم این شهر با تجمع در نزدیکی مرکز پلیس ناگو خواستار آزادی این دو تن شدند.

برنامه جابجایی این پایگاه نظامی در سال 1996 تصویب شد اما بعدتر ساکنان ناگو طی یک رفراندوم به این برنامه رای منفی دادند.

در دسامبر سال 2013 فرماندار اوکنیاوا اجازه ساخت یک پایگاه جدید نظامی را در ناگو تصویب کرد. این تصمیم او باعث بروز اعتراضات گسترده در سراسر کشور شد.

تا به امروز آینده این جابجایی آن هم با وجود مخالفت فرماندار جدید این منطقه با این طرح نامشخص است.

انتها‌ی‌ پیام

کد N741776