سرتیپ زواره ای:

ارتش ایران با هدف خودکفایی و در مسیر مبتنی بر دانش حرکت می کند

سیاسی

مشهد- رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: مسیر سربازان ولایت این سازمان وابسته به نیروی زمینی ارتش در حال حاضر یک مسیر مبتنی بر دانش است.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر سرتیپ دوم سید مسعود رضا زواره ای ظهر دوشنبه در نشست هم اندیشی مدیران سازمان تحقیقات نزاجا و اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد که در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل شد اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۵۰ هزار مستشار از کشور خارج شدند که با خروج این افراد بحران های امنیتی گریبان وزارت دفاع را گرفت.

وی با بیان این که تنها نیروی منسجم باقی مانده در آن زمان ارتش بود گفت: در چنین وضعیتی ارتش در سه نیروی هوایی، دریایی و زمینی شروع به پر کردن نقاط مغفول مانده کرد به طوری که در سال ۶۱ و با دستور فرماندهی کل قوا، معاونت هایی در ارتش برای جهاد خودکفایی تأسیس شد.

وی گفت: وقتی مهندسان تحقیقات و جهاد خودکفایی «ابزار محور» حرکت کنند، به طور حتم دچار غافلگیری خواهند شد، اما اگر این نیروها «دانش بنیان» حرکت کنند، دست آنها همیشه پر است و می توانند براساس فضای آینده که یک فضای عدم قطعیت است، محصولات مختلف را ساخته و تولید کنند.

رییس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش ادامه داد: در طول هشت سال دفاع مقدس بیشترین مسئولیت ارتش در حوزه قطعه سازی بود که  با پیشرفت تکنولوژی نیاز و ارتش به قطعات پیشرفته تر ارتش به ارتباط با دانشگاه پرداخت.

وی با بیان این که نیروی دریایی و هوایی ارتش به دلیل نیاز بیشتر به تکنولوژی جدید ارتباط بیشتری با دانشگاه برقرار کردند ادامه داد: عناصر ارتش پیش از انقلاب بیشتر بر مبنای مهارت محوری آموزش دیده بودند که همین امر باعث شد تا در ساخت تجهیزات جدید به خلاقیت بیشتری تیکه کنیم.

ارتش بر روی پای خود ایستاده است

امیرسرتیپ دوم زواره ای ادامه داد: پس از دوران دفاع مقدس، ارتش جمهوری اسلامی ایران به نوسازی و تحقیقات در راستای تعمیرات متوجه شد که این امر با رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر این که ارتش باید روی پای خود بایستد روند سریعتری به خود گرفت.

وی ادامه داد: این امر باعث شد تا سه پروژه اوج در نیروی هوایی، پروژه موج در نیروی دریای و پروژه ذوالفقار در نیروی زمینی ارتش آغاز شود.

امیرسرتیپ دوم زواره ای با بیان این که با پیچیده تر شدن دانش نیاز ارتش به ارتباط به دانشگاه بیشتر شد، ادامه داد: در طراحی و ساخت موتورهای توربینی نیروی هوایی استادان دانشگاه کمک بسیاری کردند که این همکاری همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به این که در هیچ کشوری دستگاه تحقیقاتی در کنار ارتش فعالیت نمی کند، افزود: حضور سازمان صنایع دفاع در کنار ارتش فقط در ایران ایجاد شده است که باعث همکاری بیشتر ارتش با مراکز تحقیقاتی است و احصای نیازهای عملیاتی ارتش در ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه صورت می گیرد.

امیرسرتیپ دوم زواره ای ادامه داد: در حوزه تحقیقات توسعه ای ما آخرین لایه و مصرف کننده محصولات هستیم که با ارتباط با دانشگاه می توانیم این فاصله را کم کنیم.

وی با بیان این که نیاز ارتش دست یابی به لایه های ثروت ساز و قدرت ساز ارتش است، افزود: مهمتر از تجهیزات زرهی، دانش دست یابی به این تجهیزات است که به تحقیقات بین رشته ای گسترده ای نیاز دارد.

امیرسرتیپ دوم زواره ای نیاز ارتش را کسب دانش برای کاهش هزینه خرید و تجهیزات ارتش عنوان کرد وگفت: از توانمندی های دانشگاه، مواردی که نزدیکی بیشتری با محصول دارند مدنظر ما است و ورود به حوزه تحقیقات بنیادی صرفا در مواردی است که این تحقیقات وارد کشور نشده باشد.

وی همکاری ارتش با حوزه علوم انسانی را مناسب ارزیابی کرد و گفت: آنچه بیشتر مورد نیاز ارتش است رشته های فنی مهندسی است.