گسترش دامنه فعالیت داعش از الجزایر تا افغانستان

گروه تروریستی داعش که گمان می‌رود بیش از 30 هزار شبه‌نظامی داشته باشد، دامنه حضور خود را در خاورمیانه و شمال آفریقا گسترش داده و اکنون تنها دریای مدیترانه آنها را از اروپا جدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، فعالیت داعش به صورت گسترده‌ای در حال افزایش است و نقشه‌های جدید نشان می‌دهد که چگونه شاخه‌های این گروه تروریستی هم‌اکنون از الجزایر تا افغانستان توسعه یافته است.

فعالیت داعش در ابتدا به عنوان القاعده در عراق از سال 2004 شروع شد و این گروه شبه‌نظامی تنها 1000 عضو داشت. پس از آن تعداد نیروهایش را به بیش از 30 هزار تن رساند. محدوده تحت اشغال داعش در خاورمیانه و شمال آفریقا هم‌اکنون به حدی وسیع شده که تنها دریای مدیترانه آن را از اروپا جدا می‌کند.

گروه‌های تروریستی در سراسر جهان نیز اکنون بیعت وفاداری با داعش بسته‌اند و این در حالی است که گروه‌ها در حال تسخیر کشورهای بی‌ثبات هستند.

کارشناسان بر این باورند که کنترل داعش در لیبی می‌تواند منجر به "سناریوی فاجعه‌بار" بالقوه شود و حملات ائتلاف تحت رهبری آمریکا تنها به "پروپاگاندای عوام‌فریبانه‌" این شبه‌نظامیان دامن می‌زند.

طبق گفته سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) داعش 31 هزار و 500 شبه‌نظامی وفادار دارد اما تخمین زده می‌شود که شمار نیروهای آن‌ها بسیار بیشتر از این مقدار باشد و یکی از فرماندهان نیروهای کرد تخمین می‌زند که داعش حدود 200 هزار شبه‌نظامی داشته باشد. داعش علاوه بر فعالیت در عراق و سوریه اخیرا در لیبی تحرکاتی انجام داده و به دنبال جلب حمایت‌ها در ترکیه، یمن، عربستان، استان سینای مصر، افغانستان، تونس و الجزایر است.

انتهای پیام

کد N741070