تحلیل آسوشیتدپرس از اظهارات کری و پاسخ ولایتی به آن

مذاكرات ايران و گروه 1 5, علي‌اكبر ولايتي, جان كري, مذاكرات هسته‌اي

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به پاسخ علی اکبر ولایتی به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا درباره احتمال ترک میز مذاکره، نوشت: این اظهارات نشان دهنده وجود سختی در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، علی‌اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سخنان اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه اگر تا ماه مارس به توافق سیاسی مورد نظر نرسیم مذاکرات را متوقف می‌کنیم، گفت: ادامه یا توقف مذاکرات به آمریکایی‌ها بستگی دارد.

آسوشیتدپرس با اشاره به اظهارات ولایتی نوشت: سخنان وزیر امور خارجه آمریکا و این مقام ارشد ایرانی نشان دهنده وجود سختی در مذاکرات هسته‌ای است در حالیکه تنها یک ماه تا پایان فرصت مذاکره‌کنندگان برای دستیابی به یک توافق سیاسی فرصت باقی است.

به گزارش ایسنا، علی اکبر ولایتی عصر روز یکشنبه پس از دیدار خود با نیکلاس هیس، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بدون تردید جمهوری اسلامی ایران اهل مذاکره است و از ابتدای طرح مذاکره هسته‌ای آمادگی خود را برای این امر اعلام کرده و هیچ گاه از مذاکره کردن امتناع نکرده است.

وی ادامه داد:‌ با این حال این طور نیست که آمریکایی‌ها تصور کنند و این‌طور تبلیغ کنند که انگار مذاکره کردن امتیازی است که آن‌ها به ایران داده‌اند. خیر؛ آن‌ها هستند که به مذاکره احتیاج دارند نه ما. هم‌چنین آمریکایی‌ها نیاز دارند موضوع هسته‌ای ایران را در مذاکرات به جایی برسانند که مورد نظرشان است.

ولایتی با تاکید بر این که اگر هدف آمریکایی‌ها از اظهارات اخیر وزیر امور خارجه‌شان ایجاد جنگ روانی و تبلیغات برای تحت فشار قرار دادن ایران باشد به نتیجه نخواهند رسید، تاکید کرد: ایران از ابتدای انقلاب تا کنون به این نوع تهدیدهای بی‌پشتوانه عادت دارد و آن‌ها هم می‌دانند ایران کشوری است که به برکت استقلال، نظام مستقل، حمایت مردم و رهبری انقلاب و هم‌چنین ایستادگی دولت و هیات مذاکره کننده به هیچ وجه زیر بار تهدیدهای آن‌ها نخواهد رفت.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما همواره در چارچوب تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری گام بر می‌داریم و آمریکایی‌ها هم هر قضاوتی که می‌خواهند بکنند زیرا ما منتظر این نیستیم ببینیم آن‌ها چه قضاوتی می‌کنند و آنگاه رفتار خودمان را با قضاوت و توقعات آن‌ها تنظیم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در چارچوب مقررات بین‌المللی و منافع جمهوری اسلامی ایران حرکت می‌کنیم و باید بگویم که آن‌ها بودند که دنبال مذاکره بودند و ما هم به درخواست مذاکره بر اساس مقررات بین‌المللی همواره پاسخ مثبت دادیم.

انتهای پیام
کد N740976