مروری بر دستگیری یک تروریست در فراز آسمان ایران

ریگی چگونه دستگیر شد,عبدالمالک ریگی

هر چند خلبان هواپیمای بوئینگ 737 مسیر دبی- بیشکک تمایلی برای فرود در ایران را نداشت و به اخطارهای پدافند هوایی توجه نمی‌کرد، اما شلیک سیصد تیر اخطار جنگنده‌های نیروی هوایی، این هواپیما را در بندرعباس مجبور به فرود کرد.

هر چند خلبان هواپیمای بوئینگ 737 مسیر دبی- بیشکک تمایلی برای فرود در ایران را نداشت و به اخطارهای پدافند هوایی توجه نمی‌کرد، اما شلیک سیصد تیر اخطار جنگنده‌های نیروی هوایی، این هواپیما را در بندرعباس مجبور به فرود کرد. این آخرین پرواز عبدالمالک ریگی سرکرده تروریست‌های شرق کشور بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، چهارم اسفند سال 88 هواپیمای بوئینگ 737، دبی را به مقصد بیشکک ترک می‌کند.دستگاه‌های اطلاعاتی کشورمان پس از اقدامات اطلاعاتی به این نتیجه می‌رسند که به احتمال بسیار زیاد ریگی در این هواپیما حضور دارد، بنابراین جنگنده‌های نهاجا از پایگاه نهم شکاری بندرعباس حرکت و در حوالی اصفهان سوخت‌گیری کرده و با قرار گرفتن در مسیر این پرواز، هواپیما را مجبور به فرود می‌کنند. ریگی که با گذرنامه جعلی مسافر این هواپیما شده بود در کمال ناباوری از این هواپیما پیاده تا پس از حضور در دادگاه و اعتراف به جنایاتش، به سزای اعمال خود برسد.

ریگی پس از دستگیری خود به ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی سایر کشورها و تلاش برای ناامن سازی شرق کشور و ترور مقامات کشورمان اعتراف کرد.این تروریست با بیان اینکه« فعالیت‎های من در جندالله از روی جهل و سطحی‎نگری بوده است» گفت: به هر طرف قضیه می‎نگرم حتی در رابطه با ارتباطاتی که با برخی از کشورها داشتیم و در ارتباط با کارهایی که کردیم، همه این‎ها مبنایشان نوعی جهل بود؛ جهلی که با نفرت توام شده بود و این مسئله عقل و خرد را از کار می‎اندازد.

ریگی سرکرده گروه تروریستی جندالله در طول چند سال با انجام اقدامات تروریستی و ایجاد ناامنی در شرق کشور به دنبال همراه کردن مردم استان سیستان و بلوچستان با خود بود که اولین و اصلی‌ترین شکست وی در همین رابطه رقم خورد، زیرا مردم این استان هیچگاه از وی حمایت نکرده و با وی همراه نشدند. ریگی هدف اصلی خود از تشکیل گروهک تروریستی جندالله را دفاع از حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد، اما کشتار تاسوکی و سایر جنایات این گروه تروریستی نشان داد که آنها نه دنبال دفاع از قوم بلوچ بلکه دنبال اهداف شیطانی خود هستند. این گروه تروریستی با لباس مأموران انتظامی و نظامی در منطقه تاسوکی، ایستگاه ایست و بازرسی ایجاد کرد و با متوقف ساختن خودروهای مسئولان محلی و مردم عادی، سرنشینان آن‌ها را پیاده و شماری را در همان منطقه به صورت دست‌بسته، به گلوله بسته و شماری را نیز به گروگان گرفتند. بیشتر قربانیان افراد معمولی بوده‌اند که برای تعطیلات آخر هفته و ایام عید در حال مسافرت بودند. در این حمله تعدادی نوجوانان دانش آموز ۱۳ و ۱۴ ساله نیز به قتل رسیدند.

همین جنایات بود که مردم بلوچ استان سیستان را به این نتیجه رساند که ریگی و همراهانش یک گروهی تروریستی بوده و به دنبال احقاق حقوق آنها نیستند. همراهی نکردن مردم با این گروه تروریستی موجب انزوای این گروه شد به گونه ای که این گروه با همه حمایت مالی و تسلیحاتی که از خارج از کشور کسب کرده بود، هیچ جایگاهی در میان مردم شرق کشور به دست نیاورد. تلاش‌های خستگی‌ناپذیر دستگاه‌های اطلاعاتی کشور و همراهی مردم با نظام و مسئولان، تلاش‌های ریگی را ناکام گذارد. مردم سیستان و بلوچستان نیز نشان دادند که حقوق خود را از مسیر قانونی و مشروع دنبال کرده و هیچ نسبتی با گروه‌های تروریستی ندارند.

انتهای پیام
کد N740826