رییس‌جمهور در مراسم بزرگداشت روز مهندسی:

مهندسان در طول تاریخ٬ افتخارات بزرگی را رقم زده‌اند

دولت

اگر در تاریخ کهن ایران نگاه کنیم آثار فراوانی از آن دوران بجای مانده که از لحاظ مهندسی بسیار چشمگیر هستند که به راحتی می‌توانیم این مسائل را در تخت جمشید مشاهده کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید بیان کرد: اگر در تاریخ کهن ایران نگاه کنیم٬ آثار فراوانی از آن دوران بجای مانده است که از لحاظ مهندسی بسیار چشمگیر هستند که به راحتی می‌توانیم این مسائل را در تخت جمشید مشاهده کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت روز مهندسی در برج میلاد با تبریک این روز٬ گفت: بسیار خوشحالم که امروز در جمع شما عزیزان حضور دارم. اینکه روز تولد خواجه نصیر به عنوان روز مهندس نامگذاری شده٬ حرکت بجایی است.

رئیس دولت تدبیر و امید بیان کرد: اگر در تاریخ کهن ایران نگاه کنیم آثار فراوانی از آن دوران بجای مانده که از لحاظ مهندسی بسیار چشمگیر هستند که به راحتی می‌توانیم این مسائل را در تخت جمشید مشاهده کنیم.

روحانی گفت: همین اصفهان بعد از قرن‌ها می‌تواند به عنوان یک الگوی شهرسازی و معماری درجهان مورد توجه باشد. همچنان که یکی از کشورهای آسیایی یعنی مالزی برای طراحی یک میدان به سبک میدان امام اصفهان الگو برداری کرده است.

رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: باید توجه کنیم همه تاریخ مهندسی ایران به معماری ختم نمی‌شود٬ ما مسئله‌ای به عنوان قنات‌ها در گذشته تاریخی ایران داریم که در برخی از شهرهای کویری همچنان به کار گرفته می‌شود٬ یا بادگیرهایی که امروز که با طرح بحث انرژی٬ به خوبی می‌تواند در تابستان سرما٬ و در زمستان گرما داشته باشد.

وی افزود: کار مهندسان در طول تاریخ در ایران نقش برجسته‌ای بوده و افتخارات بزرگی را رقم زده و اگر در دروان جدید بخواهیم به نقش اشاره کنیم این مهندسان در پیروزی انقلاب اسلامی نقش ارزشمندی داشته‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به ۱۶ آذر و روز دانشجو خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانیم ۱۶ آذر که سرآغاز جنبش دانشجویی است از دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع شد. من خودم زمانی که دانشجو بودم به یاد دارم همیشه تظاهرات و تجمعات از این دانشکده شروع می‌شد٬ به دانشکده حقوق می‌رسید و از آنجا کل دانشگاه را تحت تاثیر قرار می‌داد.

روحانی گفت: کار بسیار مهم مهندسان این بوده است که هم در فرهنگ و هم در علم و دانش و حتی در فعالیت‌های سیاسی قدم‌های بسیار ارزشمندی را بعد از انقلاب برداشته‌اند که به نقش برجسته آنها می‌توانیم در دفاع مقدس اشاره کنیم.

وی با اشاره به نقش مهندسان و مهندسی در ارتش و دفاع مقدس٬ بیان کرد: اوایل انقلاب٬ ما نسبت به این مسائل بسیار تردید داشتیم٬ چون در نیروی هوایی و دریایی بسیاری از کار‌ها توسط مستشاران نظامی صورت می‌گرفت من خودنم در سال ۵۸ هنگامی که برای بازدید از یک پایگاه رفته بودم دیدم یک مرکز وجود داردو حتی فرمانده آن پایگاه به علت عدم شناخت می‌ترسد به آن مرکز پا بگذارد.

رئیس جمهور اضافه کرد: بنابراین در آن روز‌ها تردیدهایی نسبت به نگهداری و اداره تجهیزات نظامی وجود داشت که حتی کسانی در آن سال‌ها حرف‌هایی از فروش هواپیماهای اف ۱۴ به این دلایل می‌زدند که ما نمی‌توانیم آن‌ها را اداره کنیم پس بفروشیم و پولش را بگیریم.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: از‌‌ همان روز‌ها همافران مهندسان نیروی هوایی درجه‌داران و افسران تشکیلاتی را به عنوان جهاد خودکفایی نیروی هوایی تشکیل دادند.

روحانی بیان کرد: مشاهده می‌کنیم در روز ۳۱ شهریور سال ۵۹ ساعت ۲ بعد از ظهر که عراق به ما حمله می‌کند٬ فردای‌‌ همان روز ۵ صبح ۱۴۰ فروند هواپیمای ایرانی وارد آسمان عراق می‌شود که این عملیات باعث شد عراق بشکند.

وی اضافه کرد: این عملیات برای بسیاری از کشورهای منطقه و حتی آمریکا شوروی سابق و فرانسه که در آن دوران همراه و حمایتگر عراق بودند قابل تصور نبود که ۱۴۰ فروند در یک عملیات وارد خاک عراق شدند و همه سالم به ایران برگشتند.

کد N740641