امام جمعه موقت تهران: آیت الله خوشوقت قرآن را در متن زندگی خود پیاده می‌کرد

امام جمعه موقت تهران گفت: آنچه همه داشتند آیت الله خوشوقت یک‌جا داشت. همواره به علوم سیاسی و جریانات زمان آشنا بود و در این جهت پناهگاه و مرجع بود و بسیاری از جوانان او را برای خودشان اعلم می‌دانستند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی روز یک‌شنبه در ششمین نشست ستارگان محراب همزمان با دومین سالگرد ارتحال عالم ربانی آیت الله خوشوقت که از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد در مسجد امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد با تسلیت سالگرد ارتحال این عالم ربانی اظهار کرد: حکمت خداوند و قدرتش اقتضا کرده که همه موجودات را زیبا بیافریند و قشنگ‌تر از زیبایی که خداوند به موجودات داده این است که هر موجودی را که آفریده او را همراهی کرده است و هیچ موجودی را به حال خود رها نکرده است تا تمام موجودات به کمال و سرمقصد منزل برسند و در این بین بشر را آفریده و فرموده «و کرمنا بنی آدم»‌.

وی ادامه داد:‌ خداوند چیزهایی را به انسان داده که به سایر موجودات نداده است. کرامت انسانی قدرت مانور بشر است و بشر راکد و محدود نیست و همه را می تواند تحت سلطه خود درآورد ولی سایر موجودات این گونه نیستند.

امام جمعه موقت تهران افزود: آنچه که موجب امتیاز انسان نسبت به سایر موجودات می شود این است که انسان با داشتن تمام جاذبه‌ها می تواند خودش را از سیطره این جاذبه‌ها رهایی بخشد و در درون خودش انقلابی به وجود بیاورد و پا روی نفسش بگذارد و همین پا روی نفس گذاشتن سبب می‌شود که انسان مظهر جمال و جلال الهی شود. خداوند از روح خودش در انسان دمیده و این گرمای وجود خداوند سبب می‌شود تا انسان برای رسیدن به مقصد اعلا بی‌قرار باشد.

صدیقی عنوان کرد: عالم کثرت سبب می شود که انسان تمرکز کمتری بر روی معبود خود داشته باشد. پاگذاشتن بر روی غرایز بسیار مهم است ولی خطرناک ترین غریزه‌ای که در وجود انسان وجود دارد حب جاه است. اگر حب جاه و مقام از وجود انسان کنار گذاشته شود انسان می‌تواند به درجه بالایی برسد. حب ریاست خطرناک‌ترین امیال غریزی است. این حب هم برای فرد خطرناک است و هم جامعه را به آتش می‌کشاند. خداوند برای از بین بردن این حب انسان کمک زیادی می‌کند.

وی ادامه داد: خطر جامعه ما امروز آمریکا و اسرائیل و تکفیری و منافق ها نیستند،‌خطر نفس خودمان است که نباید این نفس را رها کنیم. رهاکردن این نفس خطرش از بمب اتم هم بیشتر است. همین نفس آدمی بود که خانه حضرت زهرا را به آتش کشید و خیمه های امام حسین (ع) را سوزاند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به شخصیت‌ آیت الله خوشوقت گفت: آیت الله خوشوقت یک عالم فرهیخته‌ای بود و در فقه صاحب نظر و فتوا بود و با مکتب‌های عرفانی نیز آشنا بود.

آیت‌الله خوشوقت تشنه بصیرت بود و با دیدگاه‌هایی که داشت انسان را همواره به سوی حقیقت رهنمود می‌کرد. ایشان در مسجد همواره درس تفسیر و مباحثه داشت و برای روضه امام حسین ارزش بسیار زیادی قائل بود.

صدیقی اظهار کرد: آنچه همه داشتند آیت الله خوشوقت یک‌جا داشت. همواره به علوم سیاسی و جریانات زمان آشنا بود و در این جهت پناهگاه و مرجع بود و بسیاری از جوانان او را برای خودشان اعلم می دانستند. در مسیر ولایت فقیه بود و اهتمام به خط ولایت فقیه جز اصولش بود. جزء علمدارهایی بود که سنگر امامت را پاس می‌داشت. اینها امتیازات مومن است که آیت الله خوشوقت همه آن‌ها را داشت.

وی گفت: همواره مرزبان احکام، اخلاقیات و معارف بود و در سهم آیات قرآن به لغت و آرا آشنا بود. ایشان در فهم مفاهیم قرآن به نوعی نظرکرده امیرالمومنین علی (ع) بود. آیت الله خوشوقت قرآن را در متن زندگی پیاده می‌کرد.

به گزارش ایسنا در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین بصیری گفت: اسلام انسان را خلیفه الله تعریف کرده است. ما امشب برای این جمع شده ایم که مراسم بزرگداشت یک عالم ربانی را برگزار کنیم. ایشان در این مسجد انسان های بسیار زیادی را با سعه وجودی خود به نقطه وحدت اتصال داده است.

انتهای پیام

کد N739970